| robyyuly a întrebat:

Buna am un laptop si cand il aprind se misca greu adica ruleaza greu pana intra in windows. la inceput cand se aprinde arata emblema de la el apoi arat emblema de la windows 7 dupa care se face ecranu negru si vreo 40 de secunde asa sta. Mentionez ca i-am reinstalat si windowsu si tot asa face... aveti idee ce a patit? Multumesc

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

L-ai curăţat vreo dată de praf în interior? Dacă nu, înseamnă că deja ai aflat una din cauzele principale de unde provine scăderea performanţelor lui(pe lângă neadaptarea sistemului de operare la hardware-ul calculatorului dar cum nu ştiu ce configuraţie ai nu mă pronunţ, ne optimizarea Windows, şi altele ce „din auzite"(principiu ce predomină la noi) se omit, ignoră sau nu se cunosc, ceea ce este o mare greşeală din paretea userilor de calculatoare).
Praful, scamele, etc, ce se acumulează pe sistemul de răcire al laptop-ului funcţionează ca o barieră ce obturează răcirea a procesorului şi altor componente hardware=>supraîncălzirea rapidă a laptopului, scăderea performanţelor şi dacă se ignoră în continuare acest fapt în timp CPU-ul se va arde, deoarece prafu acumulat ce arată ca o perdea gri de burete fină pe heatsink-ul, gura de aerisire şi palele cooler-ului(nu se vede din exterior), de aceea este bine să îl cureţi(într-un service, nu te băga pe asta că nu ai voie să greşeşti)de praf o dată la 6 luni dacă îl utilizezi zilnic, la 3 luni dacă îl utilizezi în medii cu praf pe stradă, etc şi o dată la 12-18 luni dacă îl utilizezi ocazional.Succes

| robyyuly explică (pentru DeyCj):

Multumesc pentru raspuns eu il am de un an l-am cumparat la mana a 2 pn acum 3 luni a mmers perfect de atunci nu stiu ce s-a intamplat virusi nu stiu daca avea de unde sa intre pentru ca eu nu sunt fana jocuriilor sau anumitor programe...dar oricum va multumesc frumos pentru raspunsul dat o sa il duc la curatat...

| shannygelu a răspuns:

Ce configuratie ai la laptop?