| Clyrina a întrebat:

Am un selfie stick simplu si am facut cateva filmari. Problema este ca nu se aude sunetul si îmi doresc sa il recuperez. Exista sansa? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu am folosit niciodata selfie stick, dar e posibil ca acel selfie stick sa fie cu comanda prin cablu conectat la mufa castilor si daca e asa, atunci inseamna ca acel selfie stick prin conectarea la mufa pentru casti deconecteaza microfonul, deci sunetul nu se mai inregistreaza si atunci inregistrarea video iese fara sunet si nici nu poate fi recuperat nefiind inregistrat (microfonul telefonului se opreste atunci cand se introduce ceva in mufa pentru casti, pentru a prelua semnalul de la microfonul castilor, dar noi nu avem casti ci un stick fara microfon, deci nu mai avem sunet).

Solutia este ca atunci cand se face filmare cu telefonul montat in selfie stick sa se scoata cablul stick-ului din mufa pentru casti asa incat microfonul sa fie pornit si filmarea sa contina si sunetul.

Alta varianta e folosirea unui stick cu conectare bluetooth (nu se mai blocheaza microfonul, deci inregistrarea ar trebui sa se faca cu sunet).

4 răspunsuri:
| Crisstinayy12 a răspuns:

Sa nu pui mufa aia de la selfie stick inaunntru

| Clyrina explică (pentru Crisstinayy12):

Iti multumesc frumos!

| anoniiim1807 a răspuns:

Nu mai ai cum sa le recuperezi. Atâta timp când s-au salvat așa nu le poti reface.