| Candy a întrebat:

Buna

am virusi si am doi antivirusi si nu stiu cum se folosesc sau cum scap de virusi. am nevoie de unu sau mai multe programe de antivirusi ( in afara de panda antivurus si de eset antivirus ) si sa imi spuneti cateva detalii despre program

ex :

eset antivirus este un program bun si se foloseste asfel scanezi si acolo scrie delete virusi.

doar cateva detli si cum se utilizeaza
si daca aveti ( nu este obligatoriu ) si un site de unde se deskarka

plz plz plz

Dau fundita la cel care a explicat mai bine dar si un antivirus bun ( si daca aveti { nu este obligatoriu } linkul )

si la restul vot

plz plz

am mare nevoie

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de doua programe antivirus, este destul unul si Eset Nod32 este unul dintre cele mai bune. S-ar putea sa nu ai virusi si sa ai alerte din cauza celor doua programe. Si Panda Cloud este bun, doar ca ocupa din banda de internet.
Dezinstaleaza Panda si apoi da o scanare cu Eset Nod32. Dupa terminarea scanarii te duci in carantina si vezi daca a gasit vreun virus si daca a gasit il poti sterge de acolo, pozitionandu-te pe el si dand clic pe butonul care are un x in partea dreapta jos.
Daca Eset Nod32 este fara licenta atunci te sfatuiesc sa descarci o configuratie formata din 3 programe gratuite, respectiv un antivirus, un antimalware/antispyware si un firewall. Eu am avast! 6 free, MalwareBytes' Anti-Malware si Comodo Firewall si sunt foarte multumit, toate trei asigura o protectie buna, la fel ca un program antivirus cu licenta. Dupa ce instalezi MalwareBytes' Anti-Malware il actualizezi si dai o scanare completa si vezi daca iti mai gaseste virusi. Succes si numai bine!

| Ana213 a răspuns:

Ai nevoie de avast free edition 6, si superanti spyware, iti garantez ca, cu astia 2 nu iti mai ramane nici un virus si nici un spion pe hard.Gasesti pe google.

| Ana213 a răspuns:

@andra, cum se foloseste un antivirus? pai intri pe acolo prin el si gasesti,,scanare computer" sau,,scan pc" sau,,scan local drives" sau dai clik de dreapta pe my computer si scan with(numele antivirusului) difera de la fiecare antivirus in parte. Dupa ce ii dai scanare si iti gaseste virusii, ii marghezi cu clik de stanga si cauti butonul,,remove" or,,delete" or,,eliminate" si dai pe el, nu e mare smecherie. In cazul antivirusului care ti l-am recomandat dai pe al doilea tab,,scan computer" si,, quick scan" ori full system scan si astepti sa scaneze iar la sfarasit stergi virusii prin comanda,, delete" hai ca nu-i greu, tot secretu e sa fi atenta la detalii. si vei putea controla orice program care tie ti se pare complicat`, citesti si traduci, te gandesti ce vrei sa faci si apesi pe butoane.hee hee

| unknownn a răspuns:

Pai dai scan si stergi ce gaseste ca virus, daca gaseste un fisier din windows...reinstaleaza windowsul ca atunci inseamna ca a intrat in mai multe fisiere

Antivirus nu recomand niciunul...eu nu am antivirus(am avut dar din cauza lui merge greu PC-ul si + imi anunta orice program creat in vb ca virus) nu recomand antivirusurile...nu mai downloada toate prostiile si scaneaza pe virustotal.com inainte + sandboxie

Bafta si sper ca ai inteles ceva!

| Violent a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti kaspersky sau Eset nod 32.Sunt cei mai buni antivirusi.Eu am avut si avast si Avira deci mai multi dar niciunul dintre ei nu sa descurcat ca ESet nod32 sau kaspersky.

| Candy explică:

Uni dintre voi au explicat
alti nu

alti nu mi-ati dat nicio idee

am nevoie de un antivirus ( mai multi )
sa imi explicati cum se foloseste

atat

sorry

| karma15 a răspuns:

Eset nod32 il recomand dar daca sunt in Windows(mai ales sistem32) deja poti sa-ti pui windows.Alinutza in caz ca nu stiai nu trebuie neaparat sa downloadezi ceva de pe net ca sa iei virusi e de ajuns sa intri pe o pagina web cu virusi si deja tiai facut praf pc.