| maryclau a întrebat:

am windows xp si am o problema vreau sa fac un cd audio si am incercat multe programe dar nu stiu de ce unitatea nu imi primeste cd-urile goale am incercat si cu Windows Media Player si tot asa imi zice ca nu am cd in calculator chiar daca este insa cd-urile cu muzica mi le deschide doar cele goale nu ce ar putea fi?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Unitatea optica s-a defectat sau din cauza acumulării de praf în aceasta lentila nu mai poate citi și scrie datele de pe cd-uri.
Problema se rezolva cu înlocuirea acesteia cu o alta funcțională, că nouă nu cred că mai găsești, mai ales dacă știi că ai pc vechi(cu conexiuni IDE). Succes

| maryclau explică (pentru DeyCj):

Se poate habar n-am insa am uitat sa precizez ca mi-am reinstalat windows-ul acum cateva zile si am curatat si unitatea de praf...

| DeyCj a răspuns (pentru maryclau):

Degeaba cureți unitatea de praf, dacă n-o cureți conform. Oricum asta nu are legătură cu unitatea optică.Una e unitatea optica și alta e unitatea centrală happy

| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca unitatea optica a ajuns la finalul vietii utile.
spun asta in cazul in care nu ai eroriin SO, si in ideea ca programul folosit pentru scrierea cd e ok.

| maryclau explică (pentru gelu1970):

Programele is ok pur si simplu zic ca nu am intodus cd cand vreau sa pun muzica

| Ineys a răspuns:

Pai e normal sa nu ti le deschida, daca sunt goale. Ai incercat cu Nero? E cel mai popular si usor de folosit, si bun program pentru a face CD-uri... si apropo, fisierele trebuie sa fie mp3 sau track.

| maryclau explică (pentru Ineys):

Si atunci daca e normal sa nu mi le deschida de ce la oricare program pe care l-am incercat imi arata ca nu am introdus cd si am incercat si nero si nu pot nici cum sa inscriptionez muzica pe el