| Thinna a întrebat:

Am Windows XP si vreau sa intru in BIOS. Am apăsat pe delete si in loc sa intre in setări la BIOS îmi apare un mesaj de genul:conectarea la Windows este nereusita " si îmi da mai multe metode de a intra.ce pot face? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Windows-ul (TOATE) nu au nici o legatura cu BIOS-ul
bios-ul porneste cand porneste calculatorul, apoi v-a incarca loader-ul de pe hdd, care v-a incarca windows-ul, daca scoti hdd-ul, bios-ul e inca prezent si activ, moment in care tu nu esti in windows cand ai eroarea asta (de care nu am mai auzit)

in orice caz, ca sa intrii in bios tasta nu e numai "delete" mai poate fi F1, F2, F9, F10, F11, F2, shift (simplu), etc... trebuie sa cauti exact modelul tau de placa de baza sau laptop si combinatia de taste pentru intrat in bios

daca ai windows-xp s-ar putea sa fie un calculator foarte vechi, calculatoarele foarte, foarte vechi ar putea sa nu aiba "bios setup" pe placa de baza ci pe disketa... tin minte ca am vazut asa ceva la un pentium 1 la 66MHZ

| IMihaitza a răspuns:

Pentru windows xp poate fii ( esc, f8, f2) acum depinde de bios