| Anca233 a întrebat:

As avea nevoie de un program unde pot scrie pe foi A4 fiindca am de facut un proiect si trebuie sa le scot la imprimanta dar nu stiu in ce program pentru Pc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

(LibreOffice Writer)
https://www.libreoffice.org/download/download/

(OpenOffice Writer)
https://www.openoffice.org/download/index.html

acestea doua sunt gratuite, si foarte asemanatoare cu Word din suita Microsoft Office.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cum a spus Bula, in majoritatea editoarelor de text, e setat implicit formatul "Letter", care e mai lat decat A4 si va "deforma" putin formatarea textului.

Pentru a schimba la A4:
in Microsoft Office: mergi sus la meniul (tabul) Layout - Size - alegi A4

in LibreOffice (& OpenOffice) Writer: dai click pe meniul Format in partea superioara, si din meniul panglica alegi Page.
Se va deschide o noua pagina - Page Style, si implicit al doilea tab va fi activ (Page). Acolo poti modifica dimensiunile, orientarea, marginile, etc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti scrie in orice program de editare de text, DAR trebuie sa setezi de la inceput marimea paginii pe A4!
Setarea o poti face in meniul-text, in coloana "File" - Page Setting SAU in optiuile /setarile implicite a programului.
.

| gelu1970 a răspuns:

Microsoft Office.

| PeeWee96 a răspuns:

Word