| Cic_Goethe_1994 a întrebat:

As dori sa cumpar un laptop si as vrea sa stiu care ar fi caracteristicile acestuia pe care trebuie sa pun accent. Mentionez ca laptopul il voi folosi pentru proiecte la facultate, ceva programare si poate, mai rar, vizionarea filmelor. As dori de asemenea sa ma incadrez intr-un buget de 2000 lei☺, fara windows instalat. Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Camera buna pentru ce? E laptop nu telefon. Si baterie stai linisitita ca in 2000 lei cam toate tin la fel.

Trebuie sa ti cont de procesor, memorie ram si eventual placa video dedicata si stocare daca lucrezi cu fiesiere mari.

Ce iti recomand eu e acesta http://www.altex.ro/......b-free-dos si ai putea sa ii mai pui 4GB ram(costa maxim 100 lei iar pentru laptopul acesta cam asa ceva ai nevoie http://www.altex.ro/......00mhz-cl11 ).

Am optat pentru acesta pentru ca are procesor i5 si are si placa video dedicata. Singurul minus sa zic asa e HDD ca e doar de 500GB dar daca nu descarci torrente de zeci de GB nu o sa ai probleme. Daca vezi ca nu iti ajunge iti poti lua un HDD extern.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti unul de aici: http://www.giasistem.ro/......ri-core-i7
Sunt second hand cu garantie 24 luni si sunt foarte bune la pretul ala daca nu vrei jocuri de ultima generatie. Cel cu 1800 lei imi pare foarte bun. Daca mai pui 250 lei iti dau si licenta la Windows 7.

| ubox7007 a răspuns:

Pai vrei sa faci programare si nu sti nici macar componentele unui pc?

In fine, primul lucru este procesorul (daca nu vrei sa te joci jocuri solicitante, nu ai nevoie de placa video dedicata), al doilea lucru ar fi sa aiba baterie buna, desi in pretul de 2000 nu o sa gasesti multe lucruri diferite dar totusi tine in minte si una dintre cele mai cele chesti e sa te simti confortabil cu tastatura si padul acele care tine loc de mouse, asta daca nu ai de gand sa ai mouse separat.

| JuliaBeyonce a răspuns:

Cred ca ar trebui sa cauti unul care sa aiba o bateria buna, adica sa nu baie descarce repede... am sa aiba camera buna, si din astea. Si sunt sigura ca o sa gasesti. Sora mea si-a cumparat unul Toshiba fara windows instalat sub pretul asta! Funda?

| Zaygon a răspuns (pentru JuliaBeyonce):

Camera buna pentru ce? E laptop nu telefon. Si baterie stai linisitita ca in 2000 lei cam toate tin la fel.

Trebuie sa ti cont de procesor, memorie ram si eventual placa video dedicata si stocare daca lucrezi cu fiesiere mari.

Ce iti recomand eu e acesta http://www.altex.ro/......b-free-dos si ai putea sa ii mai pui 4GB ram(costa maxim 100 lei iar pentru laptopul acesta cam asa ceva ai nevoie http://www.altex.ro/......00mhz-cl11 ).

Am optat pentru acesta pentru ca are procesor i5 si are si placa video dedicata. Singurul minus sa zic asa e HDD ca e doar de 500GB dar daca nu descarci torrente de zeci de GB nu o sa ai probleme. Daca vezi ca nu iti ajunge iti poti lua un HDD extern.