| Benyb a întrebat:

as vrea sa stiu si eu ce procesor i s-ar potrivi unei placi video Nvidia GT 540M, in asa fel incat procesorul sa nu fie nici prea mic nici prea mare-sa fie cat mai echilibrat.Eu ma refer la un laptop cat mai echilibrat pentru JOCURI dar dupa placa video mentionata mai sus.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai la laptopuri sunt auto alese de producat. Este recomandat sa fie macar un i3, chiar din prima generatie.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Deci, nu conteaza hdd in jocuri, conteaza placa video ram si procesorul. Placa video e ok, jocurile nu is chiar pretentioase la procesor iar ram gasesti tu, cam 4 gb. Acum nu conteza procesorul, deci. In jocuri conteaza mai mult racirea la laptopuiri.

| DeyCj a răspuns:

Păi în general laptop-urile nu prea îs pentru jocuri din simplul motiv ca se înclzeşte HDD-ul în exces, da dacătot vrei n Dual core ar fi ok, acum depide şi de placa video dacă dă share din ram sau îi normală. Succese

| KodrutZ a răspuns:

Ia frumos si fa-ti un desktop pentru jocuri. O sa te tina mai mult timp, te incadrezi in acelasi buget, si nu se compara ca si performanta - mai ales daca laptopul o sa aiba hard de 5400 rpm si nu SSD. Care e bugetul si cam care sint alternativele?

| KodrutZ a răspuns:

In cel mai rau caz vei sfirsi cu un 540M si un procesor mai puternic decit ar fi necesar pentru ea, ceea ce e destul de ok. Ai mare grija cu supraincalzirea - daca e un model gindit prost/cu procesor care se incalzeste puternic, degeaba iti iei cooling pad. La bugetul respectiv... as merge direct pe desktop, chiar daca tu zici ca ai idee de avantaje/dezavantaje in cazul laptopului.

| Benyb explică:

Deci. la mine nu va fi o problema racirea nici hardul nici rami.Ca oricum o sa ii cumpar un coolerpad sau daca nu isi va face treaba il voi modifica si-l voi face mult mult mai puternic pana problema cu incalzitul va disparea complet.In fine nu asta ma intereseaza. Eu am intrebat ce procesor ar fi cel mai echilibrat in asa fel incat sa nu dau bani degeaba pe un procesor puternic si GT 540M sa fie prea mica, dar nici sa nu fie prea slab procesorul---ca asa as da degeaba bani pe placa asta video asa de puternica.Totul se invarte dupa placa asta video GT 540M. Bugetul meu ar fi 22-23mil. Si eu am motive intemeiate sa imi iau laptop.Cunosc toate avantajele si dezavantajele unui laptop.Doar echilibrul intre GT 540M si procesor nu mie sigur.

| Quokeepac a răspuns:

Mai prieten am o intrebare la intrebare laughing ce inseamna,, as merge direct pe desktop ''? adica la ce te referi la rezolutie sau...

| Benyb explică (pentru Quokeepac):

Nu ma, KodrutZ se referea la un sistem format din unitate centrala si monitor. Asta inseamna desktop. KodrutZ a dat un raspuns FOARTE BUN.