| Ezic a întrebat:

Buna, astazi mi-am luat o imprimanta Canon MG3600 si am o problema, pozele le scoate pixelate. Cum pot rezolva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, rezolutia setata este prea mica.
Pentru poze trebuie sa setezi rezolutie minima de 600, recomandat 1200 pixeli /inch (sau chiar mai mare).

Daca si la aceasta rezolutie problema persista, atunci este posibil sa fie cartusul color uscat sau golit.

| Ezic explică (pentru Bula):

Nu neaparat poze texte in general

| Ezic explică (pentru Bula):

Si cum pot sa setez rezolutia

| Bula a răspuns (pentru Ezic):

Pentru texte e suficienta rezolutia de 300 pixeli.

Pentru setarea rezolutiei intrii in Control Panel - Imprimante, iar pe iconita imprimantei dai click-dreapta si alegi Proprietati sau Setari.

Daca nu le gasesti, atunci instaleaza driverele si programele primite pe CD cu imprimanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai la setari la proprietati, fast draw, sau fast print, normal print, si best print. Seteaz-o la best print dar ti va manca tus mai mult. si 2, vezi ce printezi ca s-ar putea sa fie rezolutie mica si tu sa te uiti pe telefon sa vezi poza clar, dar ecranul e mic, cand imprimi, trebuie marita si poate e facuta la calitate slaba poza si rezolutie mica. incearca o poza downloadata, de 1080 si da-i print si vezi ce se intampla. recomand hartie de poze pentru poze, altfel iti va manca tusu dupa nici 10 poze happy