| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Astazi printr-un incident neplacut,am cazut avand telefonul in mana. S-a spart oribil de adanc din coltul de jos iar ecranul nu se mai aprinde deloc (telefonul insa merge). Ideea este ca, telefonul este luat in rate de la o companie de telefonie. Maine am sa ma duc cu el, insa, ma gandesc ca fiind o dauna ce nu tine de componenta telefonului, nici nu se pune vorba de garantie asa ca, cel mai probabil va trebui sa platesc eu display-ul si toate cele. Ideea este ca la momentul actual, nu stiu daca vreau neaparat sa il repar. Rata este pe o durata de 2 ani, si implinesc abia anul in octombrie... Eu una daca as putea as renunta la abonament dar, stiu ca in cazul de fata ar trebui platite o serie de daune?! Ce ar trebui sa fac? Este posibil sa renunt la abonament & rata? Daca nu repar telefonul dar platesc toate cheltuielile necesare, nu este o problema, nu? Si daca as repara telefonul in alta parte, ar fi o problema ( dat fiind faptul ca e in rate)? Multumeeesc

Răspuns Câştigător
| LonelyGuy07 a răspuns:

Acum am citit cap coada nu, nu ti-as recomanda sa ti-l repari la un service neautorizat avand-ul si in rate, exista posibilitatea sa ti-l strici de tot la unul ce repara printre tarabe ( caz patit de maicamea si l-a bagat in gunoi tot telefonul ) asa ca mai bine te duci de unde l-ai luat le explici ce ai patit platesti costurile si in caz ca nu ti-l repara bine vina pica pe ei

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca este posibil sa renunti la abonament, dar trebuie sa platesti acum telefonul integral si toate ratele pana la terminarea contractului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Telefonul e al tau si faci ce vrei cu el.La multe nici nu mai merita sa schimbi ceva, direct la gunoi.Dar abonamentul e altceva si va trebui sa-l platesti doi ani.In caz ca vrei sa renunti tot trebuie sa platesti lunile ramase pana se implinesc cei doi ani.Jaf la drumu' mare daca nu esti la digi.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Din pacate o astfel de intamplare nu acopera garantia, poate cu ceva noroc daca stii cum sa ii aburesti dar e greu, revenind la reparatie intr-un service autorizat nu stiu ce sa iti spun, am avut unul dus la reparat pe display si mi-a crapat dupa o saptamana, concluzia IA-TI TELEFON NOU si data viitoare ai grija mai mare

| LonelyGuy07 a răspuns:

Cred ca scrie si in contract in ce moduri de defectiuni ale telefonului poti beneficia de reparatie gratuita cat timp se afla in garantie citeste acolo, acum asa a fost la mine mi s-a zis clar display-uri sparte ciobituri provocate prin cazaturi nu intra in garantie, doar de ordin tehnic din procesor sau alte chestii baterie s-a.m.d