| MulteeIntrebarii a întrebat:

Bună!
Aveți idee de ce după ce am dat sleep pe laptop ecranul s-a făcut negru dar tot nu se pune pe sleep, adică tot se aude ventilatorul, tot e aprins, doar că cu black screen?
Mersi pentru ajutor...

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Regimul "Sleep" reduce consumul, dar nu opreste complet functionarea laptop-ului.
Ventilatorul se aude, fiindca procesorul ramane functional si trebuie racit.
Timpul de oprire a discului trebuie setat la sectiunea de salvare al energiei (precum si stingerea ecranului, intrarea in stare de "sleep" sau in "hibernare".

| MulteeIntrebarii explică (pentru Bula):

Înțeleg, dar până acum când îl puneam pe sleep își dădea un fel de shutdown, nu mai auzeam zgomot ca și cum ar fi încă on.

| Bula a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Teoretic, dupa un timp trebuie sa se opreasca ventilatorul.
Practic, daca procesorul e incins si aerisirea ventilatorului infundata /cooler-ul miscat, atunci ventilatorul se chinuie sa raceasca, indelungat.

| halogen001 a răspuns:

Erori in sistemul de operare, in fisierele de pe hard disk sau erori in functionarea altor componente. La intrarea in sleep trebuie sa se opreasca ventilatorul, iar consumul sa fie mic, deci nu ar mai fi nevoie de ventilator daca ar intra cu adevarat in sleep.

| oglindasultanului a răspuns:

Daca nu-ti convine shut down, ar trebui sa ai setarile in bios.