| justFORone a întrebat:

Cand am deschis azi calculatorul imi apare eroarea: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER si nu pleaca mai departe, ramane textul asta tot timpul. Ce e de facut?

6 răspunsuri:
| GEORGE a răspuns:

La fel ca la mine. cand il deschizi are un sunet motorasul din el, iar cand nu porneste nu se mai aude sunetul acela. vezi ca e de la hard disk. si al meu trebuie sa il schimb. scoate memoria ram si porneste-l fara ea apoi pune-o la loc. mai misca firele de la hard disc si sa vezi ca porneste.

| GEORGE a răspuns:

Hei si verifica si in bios daca e la first boot device dat pe hard disk.

| Elly_Vaduva_1995 a răspuns (pentru GEORGE):

Trebuie dat pe hard disk?

| GEORGE a răspuns:

Trebuie sa fie in bios. doar sa fie scris altfel. vezi sa scrie ceva de boot.

| justFORone explică:

@GEORGE: si daca nu e in bios?

| filelist a răspuns:

Reinstalat windowsu cu cd bootabil... daca nu reusesti inseamna ca hardu e dus