| Solann a întrebat:

Buna!
Cand fac fotografii cu telefonul le salvez pe card (mereu). Ieri am descoperit ca am cardul gol. Fotografiile s-au salvat totusi in memoria interna. Dar problema e ca "nu vad" cardul nici pe telefon, nici in PC, deloc. Cardul nu era plin dar aveam cateva fotografii care s-au pierdut. Nici nu am avut mesaje de eroare sau ceva de genul asta.
1. Ce s-a intamplat si de ce?
2. Cum pot recupera continutul daca nu vad cardul?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conectezi elefonul la un calculator, prin cablu.
Iti va aparea folder-ul cu poze (DCIM) atat de pe telefon, cat si de pe card.
Le poti copia de acolo.

| Solann explică (pentru Bula):

Nu vede cardul. Nu am ce copia. Imi arata doar memoria interna.

| Bula a răspuns (pentru Solann):

La multe aparate nu vede cardul daca nu a fost intai formatat in el, din meniu (atunci face structura de foldere necesara). In alte aparate nu este nevoie de formatare.
Incearca sa scoti cartela si sa-l citesti intr-un cititor de card, cuplat prin cablu la un calculator /laptop.
Si telefonul poate avea contacte defecte la suportul card-ului.

| Solann explică (pentru Bula):

Nu folosesc prima data combinatia card-telefon. Am incercat toate variantele. Prima data a fost intr-un cititor de card.
Dimineata am bagat acel card intr-un aparat foto ca sa vad daca merge macar acolo. Nu. Mai rau, a descarcat bateria aparatului aproape instant. S-a comportat ca si un fel de magnetizare/demagnetizare. Sper ca nu am stricat si aparatul copilului.
De cand a mers bine si pana a aparut problema, nu am scos cardul din telefon. A aparut practic "din senin". Deduc acum ca problema e la telefon si nu inteleg ce are. Probabil imi va trebui un telefon nou.

| Bula a răspuns (pentru Solann):

Din cele descrise, e foarte probabil ca CARTELA este defecta, scurtcircuitata.
N-ai scris, ce face in cititor de cartela, conectat la calculator, respectiv daca se vad ceva fisiere pe card (inclusiv verificat cu programul "Recuva").

| Solann explică (pentru Bula):

"N-ai scris, ce face in cititor de cartela, conectat la calculator, respectiv daca se vad ceva fisiere pe card"
Am scris pe undeva ca nu-mi vede cardul deloc. Nu sesizeaza existenta lui. In nici un mod.
Si am scris intr-un raspuns pentru altcineva ca am bagat card nou in telefon pe care mi l-a stricat dupa ce am dat schimbare salvare imagini (din memoria interna, pe card). De asta cred acum ca telefonul are ceva de imi strica cardurile.

| Bula a răspuns (pentru Solann):

Daca in cititor nu se mai vad 2 cartele, atunci e clar: telefonul le strica.

| Solann explică (pentru Bula):

Si oare ce a patit telefonul asa din senin? Ca nu am scos cartela. Nu am facut manevre cu ea.

| Bula a răspuns (pentru Solann):

Pana ce nu se faccateva masuratori, nu se poate spune nici cauza.

| Solann explică (pentru Bula):

Merci

| VoidEternal a răspuns:

Se intampla, mai ales la cardurile mai ieftine. Pur si simplu cedeaza. Backup-ul e solutia.

| Solann explică (pentru VoidEternal):

Backup acum? Nu cred.
Si nu ma asteptam sa se intample asta. Nu mi s-a intamplat niciodata cu cardurile cu care lucrez. Evident, nu pot face dupa fiecare cadru.

| VoidEternal a răspuns (pentru Solann):

Niciodată nu te aștepți. Poți face săptămânal. Sau lunar. Sau cat de des vrei in funcție de cât de importante sunt datele pe care vrei sa le pastrezi. Dacă vrei comoditate și backup pe fiecare cadru exista backup in cloud. Google sau onedrive, sau altele. Dar comoditatea costa.

| Solann explică (pentru VoidEternal):

Nu te repezi daca habar nu ai decat de... backup si comoditate.
Iata, am cumparat azi un card. L-am pus in telefon si l-a sesizat. Am facut setarea de stocare pe card. Dupa care... iar a disparut. Iar nu vad cardul nici pe telefon, nici pe pc, pe nimic. Deduc ca de vina e telefonul. Ai alte idei? Dar nu mai proaste.