| IIZarathustra a întrebat:

Buna!
Care este cel mai bun mod de a invata programare in Java? Eu personal as vrea sa gasesc un profesor pentru niste meditatii asa de inceput, imi e mai usor sa incep avand pe cineva care sa-mi explice. Dar nu gasesc deloc, aveti ceva sugestii unde as putea cauta? Sunt la o facultate la care teoretic se face programare, dar profesorul nu face mai nimic cu noi...
Astept si sugestii de carti sau cursuri online etc, am nevoie de lucruri de baza, pentru incepatori si de preferat cu multe aplicatii practice.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa continui cu C++ pana iti pui o baza in ceea ce inseamna programare, inclusiv pe partea de orientat obiect.
Atunci cand ai sa ai o baza cat de cat te vei adapta f ursor la alte limbaje.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce nivel esti cu programarea?

| IIZarathustra explică (pentru suntserios):

Stiu C++ dar nu la un nivel prea avansat. Partea de inceput, cu if uri, struct repetitive, pointeri, referinte si cateva notiuni si aplicatii simple de programare orientata pe obiecte.
In java nu stiu ap nimic, cateva notiuni de sintaxa, dar si alea putine.

| suntserios a răspuns (pentru IIZarathustra):

Pai si care e motivul sa te apuci direct de java?
java e un limbaj strict orientat obiect si e greu de inteles din prima daca nu ai notiuni de programare.

| IIZarathustra explică (pentru suntserios):

Atunci ce ai sugera?

| suntserios a răspuns (pentru IIZarathustra):

Sa continui cu C++ pana iti pui o baza in ceea ce inseamna programare, inclusiv pe partea de orientat obiect.
Atunci cand ai sa ai o baza cat de cat te vei adapta f ursor la alte limbaje.