| Diana0751 a întrebat:

care se pricepe la calculatoare? Vreau sa imi fac un pc pe bucati si m-am gandit sa incep cu placa de baza ( e primul meu pc facut din componente) si am gasit o placa de baza dar nu stiu cum se conecteaza la monitor pentru ca am vazut ca nu are mufa aia VGA in lateral acolo la placa de baza. Trebuie sa cumpar neaparat si o placa video dedicata ca sa pot sa pun in functie placa de baza? Eu voiam mai intai sa merg pe placa aia de baza fara placa video dedicata, deocamdatata. dar ma gandeam sa iau si placa video, mai tarziu. Deci care imi poate spune ce trebuie sa mai iau in plus ca sa pot conecta placa de baza, la monitor. Sau nu se poate? trebuie luata si placa video?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-ne cum se numeste si ce model este placa de baza.

| Ironwin a răspuns:

Daca placa de baza nu are port VGA, atunci trebuie sa cumperi o placa video. De ce vrei pe bucati cand poti cumpara intreg? Intodeauna cand vrei un pc pe bucati primadata stabilesti bugetul alocat. Dupa asta cumperi componentele minim necesare sa functioneze pc-ul. Tu in afara de placa de baza ce mai ai?

| Diana0751 explică (pentru Ironwin):

Am procesor si 8gb ram. dar mie mi-a zis cineva de la pc garage ca ii trebuie un cablu DVi-D pentru vga sau ceva de genu. nu prea am inteles. si asa pot conecta placa de baza la monitor

| Mihai1810 a răspuns (pentru Diana0751):

Daca ai procesor si ram nu poti cumpara orice placa de baza. Trebuie una sa fie acelasi socket cu procesorul si acelasi DDR cu ramul.

| Diana0751 explică (pentru Mihai1810):

Asta stiam si eu. e socket 1151 ambele si ddr4. eu nu ma descurcam cu conectarea placii video aia de la placa de baza.

| DavidoffUser a răspuns:

Modelul palcii de baza te rog

| Diana0751 explică (pentru DavidoffUser):

Http://altex.ro/......xsata3-atx se poate conecta la monitor nu?

| DavidoffUser a răspuns (pentru Diana0751):

Monitorul se poate conecta prin:
1)cablu hdmi
2)cablu cu iesire dvi
http://m.emag.ro/......DY5YT7BBM/
O sugestie daca-mi permiti.Placa ta de baza este foarte scumpa daca nu planuiesti sa faci overclock sau sa-ti instalezi multiple placi video.
Iti recomand asa ceva tot pe Intel 1151 care suporta generatia a 7-a si ddr4
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b250m-d3h/
sau chiar ceva mai ieftin in format mATX
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-b250m-d2v/

| Salontanul a răspuns (pentru Diana0751):

Sepoate cu cabluri HDMi sau DVI. Placa video intergrata este, insa, destul de slaba. Ar fi buna o placa video dedicata, de calitate. De altfel, placa are doua sloturi pentru placi video acestea putand fi puse in sistem SLI pentru nVidia sau Crossfire pentru ATI.

| DavidoffUser a răspuns:

@Domnul Salontanul
Tot nestiutor ai ramas...
Placile de baza NU au placa video integrata.
Procesoarele au placa video integrata care e destul de buna pentru una gratis.