| Geo4kill a întrebat:

Ce placa video de gaming ar putea sa inlocuiasca o placa amd saphire radeon hd5450?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ok, deci pot recomanda, dar sursa aia nu face fata la placi mai scumpe de 500 lei, si asa, la cele de 500 lei doar sa fie de la nVIDIA ca alea consuma mai putin. Deci deja 900 lei nu e cazul. iar procesorul o sa limiteze si placi mai ieftine de atat(deja de pe la 300+ lei o sa le limiteze)... Deci in cel mai bun caz, cumperi ceva de gen: http://bit.ly/1xJdpge si asa si cu aia sursa saraca o sa traga din greu.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai 5450 e inlocuit de 97% din placile actuale de pe piata(adica sunt oricum mai performante). Acum depinde si ce buget ai tu.

| Geo4kill explică (pentru sltlp):

Ce imi recomanzi cu un buged de 7-9 milioane?

| sltlp a răspuns (pentru Geo4kill):

Ce sursa si ce procesor ai de curiozitate?

| Geo4kill explică (pentru sltlp):

Sursa: Delux ATX 450W P4 procesor amv athlon II x2 340 dual core 3.2 ghz

| sltlp a răspuns (pentru Geo4kill):

Ok, deci pot recomanda, dar sursa aia nu face fata la placi mai scumpe de 500 lei, si asa, la cele de 500 lei doar sa fie de la nVIDIA ca alea consuma mai putin. Deci deja 900 lei nu e cazul. iar procesorul o sa limiteze si placi mai ieftine de atat(deja de pe la 300+ lei o sa le limiteze)... Deci in cel mai bun caz, cumperi ceva de gen: http://bit.ly/1xJdpge si asa si cu aia sursa saraca o sa traga din greu.

| Jipa95 a răspuns:

Minim un r7 250 sau un GTX 760

| edit28 a răspuns:

Tot de la Radeon ar fi HD 8250, 8210, 4550, 3670, 8350, 6300M care sunt putin mai bune.
Sau HD 7340M, 2500 PRO, 6320 care sunt putin mai slabe.