| Cosmin12349 a întrebat:

Buna, cei de la Facebook mi-au dezactivat contul și nu mai pot sa îl recuperez. Tot am încercat. Nu am acces la Facebook nu am cum sa îl recuperez.Așa pur și simplu au considerat ei ca este nevoie sa îl dezactiveze? Și am intrat pe net ca sa îl recuperez dar nici mesaj nu ma lasă sa-i trimit inapoi sa zic ca este o greșeală și ca îmi vreau sa îmi recuperez contul. Ca cică este in perioada de covid și nu se poate revizui aceasta problema, care m-ar putea ajuta pe data de 11 Noiembrie s-a întâmplat dezactivarea contului

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă asa scrie, nu mai e nimic de facut. Cei de la Facebook nu pot fi contactati personal, nu comunica personal cu utilizatorii. Dacă incerci sa le scrii, esti redirectionat automat (un fel de a te expedia), căre Centrul de ajutor, un loc in care toti iși spun of-ul si in care nu se gasesc solutii, decat la problemele minore.
Incearca totusi sa vezi dacă poti incarca un document, fiindca nu ai ce pierde.
Motivul pentru care ti s-a intamplat asta, nu il stiu. Poate că ai fost raportat. Suspendarile repetatae duc treptat la pierderea contului.
Dacă zici ca nu ai mai folosit Facebook-ul, inseamna ca acesta e motivul care a dus la pierederea definitiva a contului. Poate ca in absenta ta, ai primit vreo notificare/ instiintare, in mod repetat pe Facebook, unde erai rugat să rezolvi o problemă, sa confirmi ceva (poate identitatea, ori orice altceva), iar nerezolvarea ei ducea instant la pierderea contului. Daca le-ai ignorat cererea, dupa o perioada, au considerat că trebuie sa ti-l dezactiveze definitiv.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De obicei, Facebook trimite un email, care-i generat automat, pe adresa ta de yahoo/gmail cu care te logai. Verifica-ti emailurile (inclusiv in spam).
Incerc să caut si am sa iti dau un link unde sa iti poti confirma identitatea, pentru a putea intra din nou in posesia contului.
Dacă contul era pe numele tau real si toate datele corespund (nume/ prenume, zi/luna/an de nastere), ai toate sansele sa il recuperezi.
Asta, dacă nu ai incalcat in repetate randuri regulamentul, ori daca nu ai facut greseli de neiertat pe cont, caz in care, Facebook a luat decizia definitivă de a iti restrictiona definitiv dreptul de a avea un cont.

UPDATE

https://m.facebook.com/help/contact/183000765122339?locale2=ro_RO

https://m.facebook.com/help/contact/260749603972907

https://prettytech.ro/verificarea-identitatii-pe-facebook/

| Cosmin12349 explică (pentru floresdemayo):

Am primit un email cu decizia finala, cum ca nu mai pot face nimic, dar ce este neclar, eu pe Facebook am inactivitate de multă vreme, ce regulament sa încalc, dacă eu nu stau pe Facebook

| floresdemayo a răspuns (pentru Cosmin12349):

Dacă asa scrie, nu mai e nimic de facut. Cei de la Facebook nu pot fi contactati personal, nu comunica personal cu utilizatorii. Dacă incerci sa le scrii, esti redirectionat automat (un fel de a te expedia), căre Centrul de ajutor, un loc in care toti iși spun of-ul si in care nu se gasesc solutii, decat la problemele minore.
Incearca totusi sa vezi dacă poti incarca un document, fiindca nu ai ce pierde.
Motivul pentru care ti s-a intamplat asta, nu il stiu. Poate că ai fost raportat. Suspendarile repetatae duc treptat la pierderea contului.
Dacă zici ca nu ai mai folosit Facebook-ul, inseamna ca acesta e motivul care a dus la pierederea definitiva a contului. Poate ca in absenta ta, ai primit vreo notificare/ instiintare, in mod repetat pe Facebook, unde erai rugat să rezolvi o problemă, sa confirmi ceva (poate identitatea, ori orice altceva), iar nerezolvarea ei ducea instant la pierderea contului. Daca le-ai ignorat cererea, dupa o perioada, au considerat că trebuie sa ti-l dezactiveze definitiv.