| aestahv a întrebat:

Cineva care se pricepe la microfoane pentru camere? Vreau să încep un canal de YouTube dedicat machiajului. Deci, microfonul va fi utilizat doar în "studioul" meu, nu pe afară. Nu știu ce să aleg între RØDE VideoMic Pro și RØDE VideoMic Pro Plus. Vreau să se audă foarte, foarte clar și bine. Sunt dispusă să dau cu €100 mai mult pe Plus doar dacă merită cu adevărat, ținând cont și la ce o să-l folosesc eu. Faza e că pe Amazon Germania (aici stau eu) lumea se plânge de Pro simplu că are probleme cu slotul bateriei și că după o scurtă perioadă de la achiziție cablul nu mai face contact bine cu DSLR-ul (e "wobbly", zic ei). N-aș vrea să risc să plătesc €152 pe el și după doar câteva luni să-mi facă probleme. Vreau să menționez și că o să cumpăr un mini-trepied de la RØDE + un cablu de conexiune mai lung ca să așez microfonul pe masă, mai aproape de mine, indiferent ce microfon aș lua (dar nu o să se vadă în cadru). Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Iti recomand Razor serien x. e aprox, 105 euro la mediamarkt/saturn si il iei direct cu garantiei, retur 30 de zile. Am primit feedback super pozitiv legat de audio cu el. E tot pe cablu dar e destul de lung si cred ca-si face treaba super bine
https://www.mediamarkt.de/......65452.html

| aestahv explică (pentru Dandinelle):

Ideea e ca e cu usb ăsta, eu voiam ceva care se conectează direct la cameră

| Alive99 a răspuns:

Https://tehnicavizuala.ro/......microfoane gasesti aici tot ce vrei pentru un studio Mid-Range.

| aestahv explică (pentru Alive99):

Eu întrebasem care e mai ok dintre cele două modele menționate de mine. Nu cred că ai citit tot ce am scris.