| sayurik a întrebat:

Buna,

Cum imi dau seama daca este defecta placa de sunet la un laptop sau sunt probleme de la windows, deoarece in ultimele zile sunetul a inceput sa se auda cu intreruperi, bruiat. Lucrul acesta se intampla in special cand ruleaza mai multe in fundal (browser-ul de exemplu). Nici windows-ul n-a mai fost reinstalat demult. Pareri?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce si cate rulezi in paralel. Despre ce laptop discutam aici si ce varianta de Windows? Sint erorile reproductibile sau survin aleator? Daca rulezi un audio/media player in fundal, de exemplu, si in prim-plan citesti un blog, se mai intimpla asa ceva?

| sayurik explică (pentru KodrutZ):

E un Fujitsu Siemens E 8110 cu Windows 7( instalat in vara lui 2014). Da in timp ce in winamp ruleaza o melodie si eu de exemplu navighez pe facebook, muzica se aude cu intreruperi si bruiaje.

| KodrutZ a răspuns (pentru sayurik):

Mdah... te informez ca rahatul ala de Winamp e MORT. Ia si tu un player decent ca foobar sau AIMP si mai discutam dupa aia.

| sayurik explică (pentru KodrutZ):

Am instalat foobar. Degeaba problema persista. Bruiaje si intreruperi...

| KodrutZ a răspuns (pentru sayurik):

Chiar si cind ruleaza de unul singur? Cu temperaturile cum stai? Muzica ruleaza de pe hard? Vezi la Preferences>Output daca poti sa setezi ASIO. Daca nu, macar un DirectSound output si bufferu' cit mai mare.

| sayurik explică (pentru KodrutZ):

Da chiar si cand ruleaza de unul singur. Temperatura e ok am si un cooler extern care ajuta. Am incercat toate variantele...nu merge nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru sayurik):

Coolerele externe nu ajuta la nimic. Oricum, nu asta e subiectul. Cam de cind a inceput sa se manifeste aiurea? Cel mai probabil e fie ceva de setari, fie ceva hardware. Ai device-uri externe conectate prin USB sau alt port? Daca da, deconecteaza-le. Inclusiv mouse, daca e cazul.

| sayurik explică (pentru KodrutZ):

De cateva zile. A inceput cu bruiaje rare dar au devenit din ce in ce mai dese si enervante, nu se mai poate asculta muzica decent. Am deconectat tot de la usb, aveam cooler-ul si mouse-ul conectate. Nicio schimbare. Nu inteleg ce sa fie de la setari a mers asa un an de zile si nu am avut nicio problema...Nu am instalat s-au schimbat nimic pe el recent.

| KodrutZ a răspuns (pentru sayurik):

Hmm... atunci probabil e pe duca ceva. Banuiesc ca are inca garantie. Da-le un telefon si baga intrebare. happy

| Børgø a răspuns:

Incearca sa instalezi ultimul driver de sunet al PC-ului tau. Daca ai PC e vai de tine, daca ai laptop poti scrie asa: "[nume laptop] audio driver, si eu am avut niste probleme cu sunetul pe HP.
Succes!
Funda? :3

| SherlockHolmes1999 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci actualizarea Windowsului sau tot ce e posibil e sa fie legat de internetul slab.