| 22anirolF a întrebat:

De ce nu pot sterge anumite aplicatii de pe telefon? De exemplu, vreau sa sterg Chrome, Drive, Gmail dar cand apas pe ele si tin apasat un pic, nu imi apare ca optiune dezinstalarea, pe cand la altele da (Facebook, Insta). Dar nici daca merg in magazin Play si caut aplicatia respectiva nu am optiunea de o sterge de acolo. Imi da optiunea doar de a dezinstala update-urile, insa aplicatia tot ramane in telefon. De ce asa?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Nu poți dezinstala acele aplicații pur și simplu. Acestea sunt protejate, fiind servicii Google, ele rămân pe telefon. Google este compania ce are sub aripă inginerii și programatorii care lucrează la sistemul de operare Android.
Dacă vrei să dezinstalezi acele aplicații trebuie deblocat bootloaderul și să instalezi alte aplicații pentru a modifica ROMul telefonului.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Pentru că sunt ale fabricantului. Sunt integrate în SO Android.

| Algo098 a răspuns:

Sunt aplicatii preinstalate de producatorul telefonului si se pot dezinstala mai greu. Poate merge cu telefonul rootat.