| Kate281028 a întrebat:

Buna. Deci eu mi-am conectat imprimanta mea antica(un Canon MP230 conectat prin cablu) la laptop(cu Windows 10). Toate bune si frumoase, apare in lista de imprimante conectate la laptop cand intru in setari, dar cand incerc sa printez ceva, imi apare orice alta imprimanta ca varianta, mai putin asta(imprimantele alea digitale gen Microsoft Print to PDF). Cautand si cautand care ar putea fi problema, mi-am dat seama ca aveam setata optiunea ca Windows sa mi seteze singur imprimanta implicita. Am dezactivat-o si apoi am intrat in panoul de control la dispozitive si imprimante ca s-o setez pe asta imprimanta implicita. Si cand incerc sa fac asta, vad ca aceasta optiune nu-mi apare. Verfic si la imprimantele celelalte si ce sa vezi, la alea exista aceasta optiune. Chiar nu inteleg care ar putea fi problema. Ea e conectata, laptobul zice ca-i in stare buna, nu-mi justific de ce nu apare cand vreau sa printez ceva si de ce nu o pot seta ca implicita. Mentionez si ca la toate celelate imprimantele din lista din setari apar optiunile Deschideti coada/Gestionare/Eliminare, in timp ce la aceasta nu apar decat ultimele 2 obtiuni, fara Deschideti coada. Credeti ca nu e compatibila cu Windowsul? Ca eu cand am folosit=o ultima oara eram pe un Windows 7(acum 8 ani, in clasa a 2-a, dar de functionala eu zic ca e functionala ca mi-a mers scanarea si asa zice si laptopul). Astept orice sugestie care m=ar putea lumina in legatura cu problema mea si orice pont pentru a face batrana imprimanta sa printeze. Va rog!

Răspuns Câştigător
| CentyLox a răspuns:

Pai aceea imprimanta veche pe care o ai nu este chiar (Plug&Play) adica ceva ce sa conectezi si gata, pentru ele ar cam fii nevoie de drivere si alea le poti gasi de pe site-ul producatorului. Uite aici link : https://www.canon-europe.com/......mp230.html
Dupa instalare si un restart ar trebui sa mearga. Bafta!

| Kate281028 explică (pentru CentyLox):

Mersiii mult. A functionat. M-ai ajutat enormlaughing)

| CentyLox a răspuns (pentru Kate281028):

Cu placere