| anamaria82726 a întrebat:

Deci eu nu prea ma pricep la laptop-uri. Stiu doar cateva nume de marci basic si cam atat)))
Am nevoie sa imi iau unul. Cam la ce folosesc eu laptopul in afara de Netflix)))), doar pentru scoala-facultate-proiecte-prezentari-zoom-adservio. Nu jocuri. Adica un laptop pentru,, munca,, sa zic asa.
Nu caut neaparat cel mai accesibil pret din lume. Sunt constienta ca daca este mai scump e mai calitativ.
Vreau doar sa aiba o camera acceptabila, o baterie buna si nu stiu, sa fie rezistent. Ce mi-ati recomanda?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de bugetul tau in primul rand, caci ce asteptari ai de la laptop ne-ai spus.
Oricum ar fi un laptop ok nu are voie sa fie mai ieftin de 2500 de lei, vorbim de fiabilitatea lui, de finisaje, de componentele sale etc
Cu 1600-2000 de lei cumperi un laptop caruia i se strica tastatura in primele 6 luni sau se strica el in maxim 2 ani de zile, asta ca un exemplu de ce inseamna un laptop relativ ieftin.
Si cand zic relativ ieftin vorbim pe un segment de preturi la laptopuri care incep de la 1500 lei pana la 20.000 de lei, multi incurca acele tablete 2in 1 sau cum se numesc care chipurile sunt si laptopuri cu laptopurile, nu tatut, laptopul trebuie sa fie laptop si tableta, tableta restul sunt niste gaselnite slabe in performante care sunt precum aparatul cu 1000 de functii...ala care taie lemne, bate cuie etc

| LPCTSTR a răspuns:

Asta are DVD-rw, fara Windows: https://www.emag.ro/......D7G05WBBM/
Pentru astea trebuie sa instalezi tu Windows peste Linux: https://www.emag.ro/......DYB4SBMBM/
Asta vine cu Windows preinstalat:
https://www.emag.ro/......D0J4W3MBM/
Asta are 8GB RAM si DVD-rw, fara windows: https://www.emag.ro/......DMVRNYMBM/

Alegerea iti apartine, eu am cautat numai cu HDD cu capacitati mari, caci de asta ai nevoie.
Toate se descurca relativ bine cu ce planuiesti tu sa le folosesti.

| Mirel4412 a răspuns:

Iti recomand cu caldura Huawei matebook d15. Procesor puternic, ecran mare, camera pop-up. Bateria tine 6 ore, constructie full aluminij, senzor amprenta, si daca tot te decizi sa faci niste editari foto sau video sau putin gaming merge csgo lejer.

| Cksihja a răspuns:

Eu am o tabletă de 10 inch la care i-am pus o tastatură, camera e mai bună decât pe laptop și am mai multe aplicații.

| Thunder182 a răspuns:

Laptop ASUS M509DA cu procesor AMD Ryzen™ 3 3250U.
Eu pe acesta il am de 3 ani de zile si imi este de mare ajutor când vine vorba de proiecte. Cei de la Asus sunt apreciați pentru faptul că fac device uri rezistente și de calitate. Bateria ma ține între 3 si 4 ore si camera mi se pare foarte bună. Baftă