| Geaninapink99 a întrebat:

Deci eu nu stiu ce naiba se întâmplă.
Aseara am primit un mesaj ciudat pe telefon..cu număr.
Unde scria ca ceva cont de google are o poza cu mine. Am intrat pe pagina scrisa acolo in mesaj si mi-a aparut o poza cu o harta... unde erau niste orașe presupun. Si nu s-a intamplat nimic. Ce Dumnezeu sa cred? E vreun haker? Sau cineva face farse? E posibil sa imi fi accesat pagina de google si sa ma urmărească? Vreun ajutor va rog... daca știți cazuri de genul sau ce as putea face ar fi de un mare mare ajutor. Precizez ca sunt in alta țară plecata si mesajul l-am primit pe cartela cumpărată de aici.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine poate stii, gîndeste te cui ai dat numarul de telefon, singura solutie schimba ti datele de contact conturi si numar de telefon.

| Geaninapink99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu i l am dat la nimeni. Aseara vb pe mess cu o prietena si dintr o data am primit acelasi mesaj de 2 ori in aceeasi ora si minute. Am ramas uimită pentru ca era un numar din țara asta..normal...cu un cont de google (cred ca e o fată sau ma rog) era o poza dupa cum am zis cu niste locatii.dar nu e prin zona asta niciun orășel cu numele alea. Asa ceva nu mi s-a intamplat in viața mea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O glumă mobilă.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am primit un mesaj asemanator dar pe messenger. Si mesajul ala era de la mama laughing
Deci cu siguranta a apasat ea pe ceva si automat a trimis mesaje la mai multe persoane.

Daca cineva ar vrea sa te urmareasca nu cred ca s-ar folosi de google pentru asta.

| Geaninapink99 explică (pentru Furnicuta000):

Da.ar fi fost mișto sa fi fost ea? Dar nu este posibil. Avand in vedere ca tu esti in Romania iar eu in altă țară ..deci..nu are cum sa imi fi nimerit numărul de telefon?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Geaninapink99):

Ma refeream ca e un virus. Se trimit mesajele astea automat.

| xerxes1 a răspuns:

Si telefonul meu a trimis niste mesaje ciudate la cateva persoane din agenda cu harta localizare etc.depinde ce butoane s-au atins cand il aveam in buzunar si uitasem sa-l blochez.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Blocheaza nr respectiv atat pe telefon cat si pe whatsapp si gata.Eu am vreo 30 in lista de spam.
Primesc oferte de lenjerie intima, parfumuri, telefoane, am castigat multe concursuri la care nu am participat, de la diferite banci etc.

| Geaninapink99 explică (pentru xerxes1):

Aaa da? Ppfff.
Nu stiam ca se poate face si chestia asta. Ciudata situație?
Mersi oricum

| Geaninapink99 explică (pentru xerxes1):

Mi am dezactivat wapp ul oricum aseară.
Da. L am blocat pe telefon
Mi am scos inclusiv cartela din telefon aseară
M am cam panicat pentru ca asa ceva nu mi s-a intamplat niciodata
Si nu am chef de vreun hacker care doamne ferește sa se pună sa cumpere pe aici ceva cu numele meu
Sa mai am si de plătit
Ca atunci chiar iar ca mor efectiv.
Mersi frumos!

| AdelinaC a răspuns:

Nu mai intra pe asa ceva, sunt virusi

| Osneros a răspuns:

"mi-a aparut o poza cu o harta... unde erau niste orașe"
Credeam ca ti-a aparut codul sursa al Windows pe harta.

| Geaninapink99 explică (pentru Osneros):

Ăăă...ceva de genul ca sa zic asa
Dar am vazut si cine m-a contactat ..adica ce cont mi-a scris.era un cont cu nume de fată

| Ana7807820 a răspuns:

Daca ati putea da detalii precum: v-a aratat locul unde stati dvs. sau poze personale ar fi minunat. Pana acum cred ca poate fi vorba de un stalker sau de un hacker. Aveti mare grija pe unde umblati pe timpul noptii si la usa de la intrare/alte cai de acces, se poate sa fie ceva cu adevarat periculos.

| Geaninapink99 explică (pentru Ana7807820):

Nu era poza cu mine
Si nici orașele din zona nu erau astea de aici. Si a mai scris cica sa scriu stop ca sa nu mai ma contacteze sau ceva de genul

| Geaninapink99 explică (pentru Ana7807820):

Nu era poza cu mine
Si nici orașele din zona nu erau astea de aici. Si a mai scris cica sa scriu stop ca sa nu mai ma contacteze sau ceva de genul
In viața mea nu am pățit asa ceva. Noaptea clar nu ies afara singura pe aici
Ce proasta am fost ca am dat click. Si nu scrie pe contul de la google daca cineva il mai folosește? Daca e o alta conectare de pe alt dispozitiv?