| angelcore a întrebat:

Buna, deci, mi-am cumparat un laptop nou, Lenovo ideapad s540-iml si am niste probleme la instalarea driverelor. Pe majoritatea nu mi le instalează, nu ma pot conecta la internet, bluethoot, nici driverul pentru amprenta nu-l instaleaza corect. Ideea e ca am luat driverele de pe siteul Lenovo si cred ca doar vreo 5 am reusit sa le instalez. Ajutor? Va roog

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa parcurgi cateva etape:
1. Pe un ALT calculator descarci TOATE driverele si programele utilitare (ultimele versiuni! ) de aici:
http://pcsupport.lenovo.com/......river-list
2. Copiezi toate driverele descarcate pe un stick USB, dupa care de pe stick-ul USB le copiezi pe laptop, intr-un folder nou, renumit de tine "Drivers".
3. Din folderul "Drivers" instalezi, pe rand, toate driverele, incepand cu "Cipset", urmat de "Wireless Lan", dupa care nu mai conteaza ordinea.
4. Dupa ce driverele sunt deja instalate, instalezi si programele utilitare.

Succes!

| Wr3nch a răspuns:

Ce Windows ai pe el? E cel recomandat sau o o versiune mai veche?

| angelcore explică (pentru Wr3nch):

Windows 10 home, e cea mai noua versiune

| flixbuster a răspuns:

Exista 4 versiuni de S540. Tu pe care il ai? Oricum, toate suporta EXCLUSIV Windows 10 64-bit. Tu ce versiune de Windows ai instalat?

http://pcsupport.lenovo.com/......river-list

| angelcore explică (pentru flixbuster):

S540-14iml si am incercat sa iau driverele de pe site ul lor, nu merg laughing

| angelcore explică (pentru flixbuster):

Ah, si windows 10 home

| flixbuster a răspuns (pentru angelcore):

Windows 10 Home, ok dar care versiune? 32 bit sau 64 bit?

| CdeMetal a răspuns:

Sper ca ai alt pc ca sa poti descarca 3dpnet
https://www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/net_down_ro.php
Ar trebui sa te ajute cu driverul pentru net

| angelcore explică (pentru Gabriel9707):

Nu merge fata net, am incercat, si in conditiile in care nu pot sa instalez driverul de net... vezi ce problema am?

| Gabriel9707 a răspuns (pentru angelcore):

Nici cu un cablu de ethernet nu merge?

| RStar a răspuns:

Foloseste aida64 pentru a vedea ce componente are, dupa care intra pe site la acei producatori si descarca driverul care iti trebuie. Mai simplu, poti descarca driver booster, le determina si le instaleaza automat.