| Hugo23 a întrebat:

Bună, deci, sunt nedumerit, doresc să achiziționez un laptop, iar eu m-am gândit la un MacBook Pro 13, 3inch cu retina display, iar multi dintre prietenii mei imi recomand sa-mi iau unul cu Windows, deoarece Apple spun că e slăbuț, ce parere aveți? Adică vreau să știu voi ce ați alege un Windows sau un OS, vă mulțumesc! Da-ți-mi și câteva exemple...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu acel laptop. Apple nu ruleaza jocuri, sau toate timpeniile ce le ruleaza wind.Ca sa nu ai nevoie de antivirus trebuie sa limitezi cumva acel sistem de operare, astfel intra orice in calculatorul tau exact cum se intimpla cu wind.Eu de cind am Apple sau dus orice problem, e de genul asta.Ce este naspa este ca restul companiilor de soft sau chiar unele de ineternet nu fac updaturi pentru Apple asa cum fac pentru wind.De ex Yahoo n-a facut nici acum update pentru mess pentru Apple, ceea ce inseamna ca de ai un Apple nu merge sa instalezi yahoo messenger. Unia cred sau cei mai multi ca Apple ar fi de vina, dar nu este asa ci a cui este un program anume este de vina pentru ca nu il face sa mearga pe un sistem apple.In afara de citeva chestii de genul asta Apple da lectii oricarui alt calculator.Sinca ceva asa ca idee ca tot spunea pe aici cineva ca juma din banii de pe un Apple cumperi un calc cu wind mai performant. Vorbeste prostii, habar n-are ce spune.Asa ca idee Apple foloseste procesoare superioare oricarui alt laptop.Adica pentru laptopuri Apple foloseste procesoare de desk, iar pentru desk foloseste procesoare de servere, ceea ce nu face alte companii.Inainte sa spui ceva cauta sa vezi ce procesoare foosesc cei de la Apple. Vorba cuiva cine spune ca e slabut nici na atins un Apple in viata lui, isi da cu parerea doar asa sa arate ca se pricepe si el.Eu nu mas intoarce la wind nicicum.Alt exemplu nu am ce sa iti dau.Si fa si tu comparatie si intre screenul ala de care spui retina siplay si oricare alt screen de pe calc cu wind si dupa sa spui care se vede mai bine.Pretul este mai mare dar se reflecta in tot laptopul, de la suruburi pina la ce vrei tu.Nu platice, nu stiu si eu ce taste naspa si etc.Eu cel putin sint atent la toate detaliile, pentru ca asa vreau sa fie un produs, chiar si ambalajul sa fie de calitate.Si la Apple te asigur ca si cutia in care e abalat este de calitate.O sa spui ca nu te ajuta la nimic.Asa e nu teajuta fizic dar teajuta asa psihic. Oricum daca iei Apple nu o sa mai ai nevoie de antivirus.Dar cel mai bine este sa stii f bine la ce il folosesti.Atentie mai ales la jocuri daca vrei sa joci.Cei care fac jocuri nu se omoara sa le faca sa ruleze pe Apple.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am avut ocazia sa lucrez pe Mac. Este de zece ori mai bun ca cele cu Windows. Programul Office are compatibilitate cu Office-ul de la Microsoft. Daca iti permiti (banii) ia-ti Mac-ul. E mai rezistent, lucreaza mai usor si mai putin penetrabil la virusi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e vb ca e slabut MacBook, dar dai cu 40-50% mai mult doar pentru faptul ca e de la Apple. Cu jumatate din bani aia iei un laptop normal cu specificatii mai bune

| TrăieşteClipa a răspuns:

Lumea isi cumpara Windows din obisnuinta, din comoditate, pentru jocuri si pentru ca n-au lucrat in viata lor cu un Mac ca sa vada ce inseamna un computer adevarat.

| Hugo23 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!