| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. ^^ Ofer funda si voturi tuturor raspunsurilor. Acum sa va pun intrebarea. laughing Doresc sa strang bani de un laptop, si am ramas la Apple (don't judge me >:" ). As fi interesata ori de un Macbook Pro, ori de un Macbook White. Vreau sa stiu daca pot sa-l fac DualBoot (Mac OS X si sa-i pun si Windows). Si din cate am inteles aplicatiile sau programele, trebuie toate sau marea majoritate platite, e adevarat? big grin Are cineva de aici vreunul din modele? Ce parere aveti de laptop? Multumesc muuuuuult puppy dog eyes.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Windows nu va funcționa pe macbook veci.Mac osx-ul și calculatoarele ce le vinde Apple-ul sunt exclusiv proprietare, deci și softul și configurația sunt special create pentru a funcționa exclusiv cu mac OSX și mac OSX este creat exclusiv pentru a rula numai pe macboock.Recomand macboock pro dacă tot vrei MAC și cu aplicațiile da este adevărat.Peste 80% sunt contra cost, deci alegerea este a ta. Dacă vrei Windows dual boot cu eventual hackintosh(mac osx pentru celelalte calculatoare, dar e un warrenz făcut de o comunitate și Apple-ul o consideră o contrafacere, ceea ce și este) sau de ce nu o distribuție de Linux ce seamănă la interfață cu mac-ul.Și eu îți pot face una în maxim 3 ore.Succes

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Eu zic să vorbeşti când ştii ce spui. Mac-urile de ceva generaţii încoace au procesoare Intel, adică suportă arhitectură x86. Caută pe net şi ai să găseşti tutoriale despre cum să pui Windows pe un asemenea laptop. S-a făcut fără probleme, se face, aşa că mai încet cu dezinformarea. Înainte de a vorbi citeşte, ca să nu minţi oamenii degeaba.

| ApofissPapaya a răspuns:

Am pus intrebarea pentru ca eu de fel nu ma prea pricep la calculatoare, tehnologie in general. laughing Pe iMac am vazut personal Windowsu pus, cand pornesti PC-ul te intreaba in care sistem de operare vrei sa-ti porneasca calculatorul. Despre laptopuri nu stiu...deasta am intrebat, pe net am vazut ca e posibil, dar o cunostinta a zis ca nu...Nu mai stiu ce sa cred. sad Multumesc mult pentru tot! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

What the? :) MacBook Air, generation late 2011, Intel Dual Core pe el, ce naiba :)) Plus na ofertă de la Noumax: http://www.noumax.ro/macbookair#preturi. Cu i5, da? :))