| Fidec a întrebat:

Bună dimineața, am o problemă cu laptopul. Ieri pe la ora 17 m-a sunat prietena mea deoarece a vărsat apă pe laptop.Din cele spuse de ea,a curs câteva picături bune pe mouse,câteva pe ecran și câteva la tastatură.A scos din priză laptop-ul,l-a șters,iar apoi l-a stins.Mi-a spsu că a încercat să-l aprindă dar nu merge,atunci când m-a sunat i-am zis să nu-l mai aprindă,să-l lase la uscat cu bateria scoasă,de ieri până acum este la uscat,credeți că mai este vreo șansă să pornească?
Am citit pe net la alții că au pătiț-o și mai rău și le-a mers, câte zile să-l mai las la uscat?

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Ce ai citit pe net, se referă la pur noroc, nici de cum la cum se face.Apa și orice lichid conține impurități și, iar contactele componentelor din laptop-uri fiind foarte finuțe și fragile pe acestea se depun acele impurități ce rezultă de la evaporarea apei cauzând scurtcircuite sau contacte imperfecte(caz fericit). Problema ce o are se rezolvă într-un service autorizat, unde tehnicienii de acolo vor dezasambla complet laptop-ul, îl vor curăța și detarta de mizerii și dacă e nevoie va înlocui tastatura(dacă e un model ce are tastatură ne service-abilă). Chiar dacă laptop-ul va porni, are șanse mari ca acesta să nu mai funcționeze conform, sau în cel mai scurt timp să se defecteze.Succes