| JusTPauL a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o problema legata de laptopuri.
Sa incep cu inceputul.mi-i s-a luat curentul ieri pe la ora 1 noaptea cand era laptopul pornit.a revenit imediat curentul, am repornit laptopul, am mai stat cam 30 la laptop si l-am scos din priza sa nu se mai ia curentul peste noapte(bateria fiind scoasa si ea din laptop).
A doua zi dupa masa cand sa-l pornesc, vad ca ecranul nu se mai aprinde...tot l-am resetat dar nimic... observ ca nici ledul care arata cum lucreaza laptopul nu se aprinde.
M-am gandit ca o fi de la SSD, am inversat HDD-ul cu SSD-ul dar tot nimic.
Ce credeti ca ar fi putut pati asa peste noapte scos din priza?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde la ce zici tu meseriași.Una e să știi face și alta e să crezi că știi face(cam 90% din așa zișii depanatori de calculatoare cred doar ei că știu face asta, real vai de caul lor).La orice cumperi dacă îl exploatezi neconform nu te va ține cât e prescris să te țină.
Ceea ce zici ăla e pur noroc.Tu nu l-ai avut.Destule pc-uri exploatate neconform am avut înservice-are încât să îmi permit sa fac afirmații despre asta.
300€, cu manoperă cu tot mai mult ca sigur.
Ceva normal.Nu are sens să cârpească placa de bază. Știe tehnicianu ce face.Și eu procedez la fel fie ea și second decât cârpirea ei.De ce? Simplu. Căldura și prafu îs dușmanii oricăror componente electronice, iar dacă, de exemplu schimbi o rezistență de pe, în cazul tău placa de bază, aia trebuie dezlipită de acolo.Aia se face suflând aer cald cam la 150 grade pe piesa aia și aspirând cositorul. Apoi tot cam la fel se montează una bună.Ei, căldura aia disipează pe toată placa de baza și ghici ce? afectează și celelalte componente.De asta mai bine NU! happy.
Oricum ce calculatoare se fac acuma, mai ales laptop-uri îs numai consmabile.Așa bine îs făcute de oricât ar fi ele de scumpe și de brand tot nu te țin mai mult de 2 -3 ani.De asta le zice consumabile.Le iei, tragi pe ele până nu mai pot și apoi le arunci.La fel e și cu telefonale mobile și tabletele.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cauză:
Suprasarcina pe reț€a, șoc electric ce nu a avut de ce să fie atenuat că tocmai ai scos bateria din laptop, adică ai exploatat neconform laptop-ul și s-a ars circuitul de încărcare/alimentare.
Ca informație, un lapto se folosește ca un telefon mobil cu bateria în el. Când aceasta se descarcă se pune la încărcat, chiar de e el pornit, tocmai ca în caz de șocuri electrice bateria să absoarbă fluctuațiile de tensiune.Nici o sursă de alimentare de laptop din lume nu scoate tensiune stabilizată, iar cum cirucuitele de încarcare/alimentare sunt forte sensibile la fluctuații de tensiune, iese un laptop ca al tău, adica stricat.
Daca ai noroc să scapi doar cu o service-are la circuitul de alimentare ești boier. Dacă nu distracția asta se va lăsa cu placa de bază înlocuită(cel puțin), asta presupunând că ramii și procesorul nu s-or ars și te va costa de la 300 ron în sus plus manopera de service-are.Succes

| JusTPauL explică (pentru DeyCj):

Nu cred ca sunt asa sensibile ciurcuitele de incarcare/alimentare..pe un prieten l-a tinut 8 ani de zile un laptop si mai mereu era scoasa bateria din el.
Eu cred ca placa de baza este problema sau poate o placa de ram arsa...multi ziceau ca placa de baza nu tine mai mult de 2 ani cu un i7/8 nuclee...astazi l-am dus la servis si mi-au zis ca ar putea costa placa de baza pana in 300 euro..cam greu de crezut dar in fine..astept sa vad ce raspuns imi dau meseriasii.

| DeyCj a răspuns (pentru JusTPauL):

Depinde la ce zici tu meseriași.Una e să știi face și alta e să crezi că știi face(cam 90% din așa zișii depanatori de calculatoare cred doar ei că știu face asta, real vai de caul lor).La orice cumperi dacă îl exploatezi neconform nu te va ține cât e prescris să te țină.
Ceea ce zici ăla e pur noroc.Tu nu l-ai avut.Destule pc-uri exploatate neconform am avut înservice-are încât să îmi permit sa fac afirmații despre asta.
300€, cu manoperă cu tot mai mult ca sigur.
Ceva normal.Nu are sens să cârpească placa de bază. Știe tehnicianu ce face.Și eu procedez la fel fie ea și second decât cârpirea ei.De ce? Simplu. Căldura și prafu îs dușmanii oricăror componente electronice, iar dacă, de exemplu schimbi o rezistență de pe, în cazul tău placa de bază, aia trebuie dezlipită de acolo.Aia se face suflând aer cald cam la 150 grade pe piesa aia și aspirând cositorul. Apoi tot cam la fel se montează una bună.Ei, căldura aia disipează pe toată placa de baza și ghici ce? afectează și celelalte componente.De asta mai bine NU! happy.
Oricum ce calculatoare se fac acuma, mai ales laptop-uri îs numai consmabile.Așa bine îs făcute de oricât ar fi ele de scumpe și de brand tot nu te țin mai mult de 2 -3 ani.De asta le zice consumabile.Le iei, tragi pe ele până nu mai pot și apoi le arunci.La fel e și cu telefonale mobile și tabletele.

| K0sti a răspuns:

Nu a patit peste noapte, a patit cand s-a luat curentul...
Alta data sa nu mai scoateti acumulatoarele din laptop, ca au rol de tampon pentru astfel de socuri! Daca va luati dupa toti "meseriasii" care indruga tampenii pe net, asa va trebuie...

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

Pai da, dar am mai stat cel putin 30 min dupa ce l-am repornit si nu avea nimic. Nu se intampla des sa se ia curentul..bateria inca e ca noua tine peste 4 ore.

| K0sti a răspuns (pentru JusTPauL):

Ce spun eu si ce spui tu! Nu s-a intamplat imediat dar s-a intamplat mai tarziu. Probabil ca una din componente a cedat, dar nu imediat!

| JusTPauL explică:

Lupule ai scris cu ceva caractere care imi apar aiurea..nu prea am inteles multe dar in mare cred ca ai dreptate..in ro mi-a cerut 16 mil iar in fr mi-a cerut ba 400 e ba nu gaseste placa de baza..eu am gasit-o pe net cu 150 euro...pe de alta parte am gasit pe cineva in ro care mi-a zis exact care ar fi problema.e ars unul din 3 cipuri sau e dezlipit un cip..in aproape 2 ani nu l-am curatat de praf iar in jocuri de 30 gb mi-a ajuns la 99 grade processorul..pretul pentru repararea placii de baza ar fi maxim 450 lei cu sanse de 97% de reusita.