| radu32 a întrebat:

Bună dimineața! Am primit un email de la google, în care o adresă de email pe care nu o cunosc și pe al cărui deținător, nu-l am în contacte în nici un loc pe telefonul cu android. În email spune ca ***********@gmail.com are setată adresa mea de email ca și adresă de recuperare a contului său de google. Adresa de mail și contul îl am de la vârsta de 31 de ani, acum având 39 de ani. E email-ul folosit intens și e și contul google pentru Android pe telefon. Am schimbat parola, am modificat metoda de autentificare (cred că așa-i spune) am eliminat nr. de telefon. Ce se întâmplă sau ce se poate întâmpla, e vreun pericol major, să șterg contul, să fac altul iar apoi să resetez telefonul la setările din fabrică? Sperând că mă puteți ajuta, vă mulțumesc mult! O zi bună!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil sunt doar noi metode folosite de scameri si hackeri de duminica in incercarile de a "sparge" conturi google.
Nu avea teama nu are ce sa faca dupa ce ai facut aceste modificari!
Foloseste si autentificarea in 2 pasiwinking

| mihai69 a răspuns:

Google nu prea face diferența între adresele de tip xxx.yyy@gmail.com și xxxyyy@gmail.com
Probabil din cauza asta ai primit mesajul.
Dacă ai autentificare în doi pași, nu e nicio problemă, chiar dacă ar fi fost ceva rău intenționat.

| Anna120220 a răspuns:

Buna!
E foarte bine ca ai schimbat parola initiala si metoda de autentificare, sunt cei mai importanti pasi care trebuie facuti cat mai repede posibil in cazuri ca acestea.
Momentan nu mai trebuie sa faci nimic, pentru ca ti-ai securizat contul cat de bine ai putut.
Fii atent insa daca mai primesti email-uri si/sau sms-uri ciudate, in cazul ala cea mai buna solutie ar fi sa iti stergi contul si sa faci altul, dar daca nu se intampla nimic de genul asta, atunci totul e in regula si contul tau e protejat.

Sper ca raspunsul a fost de folos, toate cele bune!