| anonim_4396 a întrebat:

Buna doresca sa fac un pc pe piese dar nu am forte multi bani am doar in jur de 650 deocamdata, dar ce sa cumpar proma data placa video si sa o folosesc pe pc-ul curent sau sa cumpar placa de baza procesorul rami etc si sa mai astept pentru placa video, pc-ul curent are un procesor Intel core 2 duo 2, 88 ghz 1, 5 ram placa de baz este ASRock G31M-GS

Răspuns Câştigător
| Psycho777 a răspuns:

Parerea mea e sa iti iei prima data placa video, apoi RAM, apoi procesor si placa de baza. De ce? Pentru ca procesorul e destul de ok, dar ramii, cu 1.5 nu poti face multe, si sa upgradezi rami e mult mai ieftin decat sa upgradezi placa de baza si procesor. Asadar, la bugetul tau, iti recomand Nvidia GTX 750 TI de 2 GB. In jur la 650 lei, exista placile amd r7 260x, gtx 750 si gtx 750 ti. Evident 750 TI este mult mai puternica. De asemenea iti recomand sa iti iei placa grafica cu cel putin 2GB memorie, deoarece in jocuri incepe sa se faca simtita aceasta cerita. Asadar, cu 670 de lei iti poti achizitona urmatoarea placa: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Nu tin neaparat sa cumperi de pe PCGarage, dar ei au si preturi rezonabile si produse de calitate.
Daca mai ai intrebari despre pc, te pot ajuta sa iti construiesti un pc pentru ce dorest sa il folosesti (gaming, utilitar etc) ca sa scoti un pc puternic (in limita bugetului), la cel mai bun raport de calitate-pret.
Sper ca te-am ajutat, daca mai ai nevoie de ajutor, imi poti lasa in privat mesaj :)

3 răspunsuri:
| LaccboGaming a răspuns:

Da poti incerca si asta.

| ReZiSTorr a răspuns:

Cu 650 lei iti iei un GTX 750! mai bine o placa video buna si dupa strangi pentru pc-ul pe care vrei sa-l faci

| Nicu999 a răspuns (pentru Psycho777):

La rami este o problema vezi tu sunt ddr2 si sunt foerte scumpi nu stiu de ce dar 4gb m-ar costa 250 lei si nu-mi permit dinaia trebuie sa schimb si placa dar daca schimp placa trebuie si procesorul ca este pe soket lga775 (TIAM LASAT MESAJ SI PE PROVAT DAR NU AI RASPUNS)