| xo03r a întrebat:

Buna!
Exista un alt mod de a da resetare din fabrica la un laptop…fara sa trebuiasca sa il pornesc? I-a cam murit bateria sau ceva si nu se mai aprinde deloc. voiam sa il duc la un sh dar am chestii pe el si nu vreau sa aiba si altii acces la ele.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu "resetare de fabrica" se sterg TOATE informatiile din aparat, inclusiv cele pretioase tie.
NU se poate face "resetare de fabrica" (dar nimic altceva) daca nu-ti porneste aparatul (nu apare nimic pe ecran).
Intr-o stare de blocare /"moarte" completa, se pot recupera "chestiilor" DOAR daca se scoate discul din aparat (hard disk sau SSD), se conecteaza la un alt calculator si se copiaza de pe el.
Deci, ai nevoie de o persoana priceputa, de incredere, care sa rezolve problemele, fara sa pierzi materialele de pe aparat.

| Simpatic a răspuns:

Ca sa vinzi orice laptop sau PC, dar ca datele de pe mediile de stocare sa nu fie gasite ai fie posibilitatea sa rescrii datele de pe HDD sau sa le stergi cu soft special in cazul unui SSD!

Deoarece in cazul tau te complici intrucat produsul nu este functional (ai zis ca nu porneste), cel mai simplu este sa scoti de pe laptop inainte sa-l vinzi> HDD-ul sau SSD-ul, sau daca ai ambele variante pe ambele...
In felul acesta nimeni nu mai are acces la niciun fel de data de pe mediul tau de stocare.

| gabicoo a răspuns:

Nu ai cum. Îl desfaci scoți tu hardul și restul îl duci la SH.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Și cu tot cu resetarea din fabrică legenda spune că datele pot fi recuperate.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Nu stiu la ce anume zic ei "resetare de fabrica" ca nu exista asta pe PC-uri in fine

Datele pot fi recuperate chiar daca s-au rescris doar cu softuri si aparatura hardware, gen cea pe care o are NSA

In rest daca rescriu un HDD cu metoda Gutmann nu poate recupera nimeni acele date decat cum am zis serviciile secrete din SUA, dar cine ar investi 100k dolari in oameni si timp efectiv de lucru (aparatura poate depasi lejer milioane de dolari), ca sa vada ce are un oarecare pe un HDD de 300 de lei? laughing

| gabicoo a răspuns (pentru Simpatic):

Și crezi că cel care a pus întrebarea știe de metoda de care zici tu?

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Nu, dar eu cu tine vorbeam ca de la cunoscator la cunoscator happy

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Dai o gaura cu un burghiu de 6 in Hd.
Oricum tot 50de lei face.