| doraz a întrebat:

Buna,
Ieri am avut probleme cu unitatea de la calculator, adica mi se inchidea si deschidea calculatorul incontinuu, nu statea deschis decat foarte rar si atunci nu mai mult de jumatate de ora. L-am lasat in pace sa vad cat face asa si a ramas deschis, dar nu mai apare nimic pe monitor. E negru. Totusi cand deschid calculatorul, imi apar informatiile despre calculator, dar atat, nimic altceva, nu apare ca mi se incarca windows-ul (eu am xp). Ieri am avut probleme din cauza unui program Pokki, chiar am postat o intrebare, ieri, aici.
Am bagat si doua cd-uri sa vad daca apare ceva, dar nimic.
Va rog ajutati-ma. Am nevoie de calculator zilele astea...
Ce e de facut? Va rog sa-mi explicati clar, nu prea ma pricep...
Help...

12 răspunsuri:
| MrAlex a răspuns:

Cocaine e putin bine ce ai zis,
Daca desfaci unitatea, firul care este bagat la ventilator pentru a il raci a iesit. Ventilatorul se supraincalzeste si din aceasta cauza se inchide

| doraz explică (pentru MrAlex):

Cu deschisul /inchisul am rezolvat-o, adica acum singura problema e monitorul. Eu am presupus ca el se tot deschidea/inchidea din cauza programului Pokki ( am scris despre patania asta ieri, tot pe TPU ).
Am bagat ipod-ul la incarcat, in unitate si se incarca. Asta e un semn bun, nu?

| MrAlex a răspuns (pentru doraz):

Nu are treaba cu programele, vezi in spatele monitorului si strange bine chestiile alea albastre sau impinge mai tare firele

| SSWK a răspuns:

Trebuie dus la diagnosticat la cineva care se pricepe.
Daca sta pornit, nu este o problema de incalzire, pare a fi mai degraba o problema de soft, respectiv de Windows. Daca asta este problema - reinstalare.

| Whitecore a răspuns:

Raspunusl meu este ori sa iti cumperi o placa video noua[asa mi s-a intamplat si mie] ori sa iti reinstalezi windowsul [de prefera windows 7]winking

| doraz explică (pentru Whitecore):

Buna, crezi ca daca bag cd-ul cu windows-ul va aparea ceva pe ecran? Adica mi-e ca daca il duc la cineva, o sa-mi ia bani si nici nu-l repara. Oare alta solutie nu exista?sad

| Whitecore a răspuns (pentru doraz):

Deci daca reinstalezi windowsu-l nu se intampla nimic si daca e sansa 10% sa iti apara iti recomand sa iti cumperi o placa nouawinking

| Pogonici a răspuns:

Regret frate daca ai instalat programul Pokki :l i`m sorry

| MaybeAnotherDay a răspuns:

Ai mai curatat unitatea prin interior? Ca am avut si eu o problema gen a ta. Stateam putin pe PC si deodata se stingea si se aprindea singur, m-am dus la un baiat care se pricepe la Pc-uri si mi-a zis ca unitatea era prea prafuita, am curatat-o si nu am mai avut nicio problema. Baftawinking

| batybaty a răspuns:

Si mi-e mi s-a intamplat asta si eu fratele meu se pricepe l-am chemat si tu poti sa te duci si intrebi de cat ce are sa nu ti-l repare si apoi parinti tai vor sti ce este de facut stiu ca nu am raspuns cum vreai tu dar am incercat big grin

| doraz explică (pentru batybaty):

Buna,
Pai si tu cum ai rezolvat problema? Adica ce i-a facut fratele tau?

| batybaty a răspuns (pentru doraz):

Pai a zis ca placa sau ceva de genul trebuie schimbata mai bine du-te la cineva care sti te rog funda te rog!