| ioanabea95 a întrebat:

Bunahappy... imi arata cineva toti pasii ca sa scimb windows xp pentru ca am cd dar nu stiu sa schimb. am incercat, m-am uitat pe net dar n-am reusit pentru ca n-am mai schimbat niciodata si n-am gasit pe net unde sa imi arate toti pasii . va rog care ati mai schimbat windows ziceti-mi si cel mai mic detaliu.

dau fundita celui care imi explica ca lumea pe pasisad

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

La mine în profil am un link.Intră pe site-ul acela și la secțiunea de calculatoare/windows xp ai acolo tot ce trebuie ca să instalezi nwindows de a-z inclusiv optimizarea acestuia.Nu peste tot pe net vei găsi o sursă de informație corectă, deci apelează la acel articol de acolo, și respectă pașii. Dacă nu te descurci cu instalarea programelor așa cum trebuie nu numai mext, next, finish ia legătura cu mine și îți voi oferi suport.
Ca să îți ofer un răspuns la întrebare ai de făcut următoarele operații:
introdu cd-ul cu Windows XP în unitatea optică
restart la computer
în timp ce acesta pornește apasă repetat și continuu Delete asta pentru a intra în BIOS și a seta dispozitivul de butare pe CD rom.Mai multe detalii nu pot da că nu știu tipul de BIOS ce îl ai; imi BIOS(amd) sau Phoenix BIOS(Intel).
După ce ai stat dispozitivul de butare apeși F10
Dacă ai un pcunci mai nou atunci poți accesa boot loader-ul apăsând tasta F8 continuu și repetat în timp ce calculatorul pornește, de unde vei selecta cd cvd rom ca dispozitiv de butare, urmat de ENTER
Acum meniul vei vedea un mesaj în gen „pres any key to contiune"; apeși orice tastă
Acum meniul setup va fi lansat cu o interfață albastă și scris gri.
Așteaptă să se încarce toate componentele setup-ului
După încarcarea componentelor va apărea o fereastră cu partițiile ce există pe hard disc
Fereastra poartă numele de meniul de partiționare și are următoarele funcții:
D-ștergere partiție,urmat de L pentru a confirma
C-creză partiție în spațiul disponibil
Recomand aici ca la o instalare nouă asta dacă calculatorul nu a fost virusat să se șteragă și să se recereze partițiile de așa natură încât să fie cam egale asta ca accesarea datelor să fie mai rapidă și să nu se drfragmenteze foarte tare în timp.
Recomandare
Dacă reinstalezi sistemul ca urmare a unei virusări atunci trebuie formatat într-un fel special fel în care se șterge și sectoarele de boot urmând a fi recerate la o nouă formatare(detalii pe mes daca vrei)
Recomandare
Formatarea partițiilor mai ales c: nu o face quick asta pentru a elimina riscul creeri nde erori printr-o formatare incorectă sau superficială(mai ales dacă windowsul nu e original sau luat de pe cine știe ce site-uri dubioase.
Acum după formatare se lasă totul să decurgă automat(setup va formata partiția, va copia fișierele și va urma un reboot)
După restartul calculatorului, un proces normal în instalare va apărea logo=ul sistemului de operare și interfața grafică a meniului de instalare propriu zis
La un moment dat va apărea o fereastră de dialog ce îți va cere să introduci timpul local și tastatura
Setaează așa:timp bucharest
Tastatură:engleză
Local:românia
Dumă ce ai dat „next" ți se va cere serialul ce se găsește pe spatele kit-ului de instalare.Introdu cu atenție serialul și apoi continuă cu next. Fără introducerea serialului instalarea nu mai poate continua
După asta poți servi o cafea și lăsa calculatorul nsă muncească
La final se va restarta(cam în 10-15 minute,depinde de cât de performant e calculatorul) și vei avea un windpows instalat
PEntru a scăpa de problemele cu genuie asta cacă ai piratat windows-ul prima dată când pornește windows-ul și înnainte de a-l conecta la internet(deci instalarea se face fără cablu de rețea conectat, doar se va conecta după al doilea restart, asta pentru a se configura rețeaua și orele locale)
start/control panel/automatic upodates/
din fereastra aceea setează așa:
notify me but dont automaticly download or install them- urmat de setarea în prealabil a unei ore de la „every day" cât mai apropiată de cea de pe ceas(de exemplu e 8 atunci setează pe ora 7)
confirmă cu ok
Notă
actualizările ce nu trebuie descărcate
Microsoft browser choice- un addware legal ce te va enerva prinb deschiderea unei ferestre de unde să alegi browserul de internet
Internet explorer 8-a nu se instala pe Xp că va rula foarte greoi și va fi inposibil o revenire la ie 7
Microsoft genuie advantage notifiication tool-intuiești ce nu?, mai ales dacă ai unul piratat.
Succes cu instalarea și dacă ai întrebări ia legătura cu mine în privat și îți voi oferi și suport pe messenger.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sau dacă ți se pare complicat ia legătura cu mine la 0728003840 șa îți fac o ofertă de instalare de Windpows(eu fac asta în timpul liber la domiciliul clientului)

| elycrissro a răspuns:

Cum se instaleaza | reformateaza Windows

Video: http://www.programepc.com/cum-se-instaleaza-reformateaza-windows-xp/

| eugenl a răspuns:

1. Bagi CD in computer
2. Repornesti PC
3. Apesi DEL sau F2 sau F8 ce tasta iti trebuie sa intri in BIOS
4. Cauti proprietati avansate si dai la boot priority unitatea de DVD sau CD
5. Salvezi si iesi
6. Se restarteaza computerul
7. La un moment dat iti cere sa apesi orice tasta ca sa booteze dupa CD
8. Apesi tasta si booteaza (iti apare un ecran albastru)
9. Alegi din meniul care iti apare Instalare Windows si nu reparare si apesi tasta care iti indica
10. Iti vor aparea partitiile si jos ai mesaj ce sa faci, adica sa stergi, sa formatezi sau sa renunti. Dupa ce vei sterge partitiile va trebui sa creezi altele si in felul acesta ti-ai formatat tot hardul.
11. Dupa ce ai terminat de creat vei alege partitia si-i vei da instalare pe ea. Va incepe formatarea partitiei si copierea fisierelor
12. Se va da restart automat si apoi se va continua instalarea, deci nu scoate CD-ul. Pe parcursul istalarii iti va cere sa setezi ora, data, userii, limba si altele iti vor aparea campurile pe care sa le completezi
Dupa ce va termina de instalat va da iar restart. Dupa acest restart poti scoate CD-ul
Cam asta a fost tot in mare. Nu e cine stie ce, dar fii atenta la mesajele din josul ecranului, calculatorul te va indruma la fiecare pas
Succes!

| Xname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să rogi pe cineva care se pricepe ca să nu faci vreo gafă;))
Dacă nu ai la cine să apelezi, caută pe net tutoriale de instalare ca ăsta: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html

| IulianP a răspuns:

Cam greu sa se explice aici tot ce trebuie facut.
Poate te ajuta video-ul asta: http://sisteme-pc.blogspot.com/......ws-xp.html