| sayurik a întrebat:

Buna,

Imi poate spune cineva care ar trebui sa fie temperatura optima la un procesor (Intel Core Duo) la laptop? Al meu ajunge si la 60, 70 de grade doar navigand pe internet si ascultand muzica...E normal? CPU uneori arata 100% fara sa ruleze vreun program. Nu am curaj sa pornesc vreun joc din cauza ca se incalzeste foarte tare. E drept ca nici nu l-am mai curatat de 2 ani. Sa fie si asta problema?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Temperatura e bine sa fie sub 60. E foarte posibil sa fie blocat radiatorul cu praf ca aici http://www.youtube.com/watch?v=Q_Ipe3RBofQ
deci trebuie curatat.
E bine de folosit si un cooling pad http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai pe caldura asta la cat vrei sa ajunga si mai ales la porcariile de laptopuri care au un sistem de racire vai mama lor...

| sayurik explică (pentru K0sti):

Da uite imi cer scuze ca am laptop si nu am o "armata" formata din
unitate centrala, monitor, tastatura etc, doar pentru ca are sistem de racire mai bun. Eu am nevoie de ceva care poate fi transportat usor. Din pacate raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic. Multumesc oricum!

| K0sti a răspuns (pentru sayurik):

Te ajuta sa-ti dai seama ca ai dat bani pe marketing! Eu care vand asa ceva si declar asta, cred ca e suficient sa-ti dai seama ca nu vorbesc tampenii! Teoretic ar trebui sa nu le fac antireclama, dar cand vad cat de proaste sunt, nu pot sa accept!
Si armata aia de care zici tu, pe langa sistemul de racire performant si flexibil este si muuuult mai performant, la aceeiasi bani! Dar tocmai pentru cei ca tine a luat fiinta marketingul (abureala pe romaneste)!

Succes!

| sayurik explică (pentru K0sti):

Si dumitale ce le recomanzi studentilor? Sa-si care "armata" dupa ei in fiecare vacanta? De fiecare data cand se muta? De fiecare data cand are nevoie de "ea" in alta parte decat acasa? Imi pare rau dar consider ca laptopurile au fost inventate pentru cei care nu au domiciliul stabil si le folosesc in alta parte decat acasa. Spor sa aveti la vanzari de "porcarii"!

| K0sti a răspuns (pentru sayurik):

Le recomand cel mai ieftin laptop care sa le satisfaca nevoile pentru facultate si atat! Pentru ca atunci cand crapa, macar sa nu planga prea mult dupa bani (doar sunt studenti)!

| Nustiucinece a răspuns:

Buna, probabil are coolerul plin de praf mai bine il duci la un service nu e normal sa iti stea asa daca nu faci mai nimic pe el mie nu imi trece de 60 grade decat rar in jocuri cand ma joc exagerat.

| alexandru11111 a răspuns:

Eu am avut mai de mult un paptop caruia i-am ars placa video si placa de baza de la solicitare. temperatura dupa parerea mea nu trebuie sa depaseasca 60 in full load. dar la laptopuri se intampla asta des, mai bine iti iei un racitor care se pune sub laptop.

| sayurik explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Il voi duce la curatat cat de curand si ii voi cumpara un cooling pad mai bun, probabil ca cel actual nu isi mai face treaba...