| VasiDobie a întrebat:

Buna,imi voi cumpara un desktop si nu stiu ce sa fac, am gasit unul la second hand pe okazii.ro la un pret foarte bun,dar nu stiu daca sa il ca poate mi se va strica si nu voi avea garantie.Voi ce ziceti? E mai bine sa cumpar unul cu garantie de pe altex, eMAG etc.?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nici, nici. Ti-l faci din componente individual cu garantie cit mai lunga. De exemplu eu acuma am garantie 7 ani la sursa. Placa video venise cu 3 dar puteam sa cumpar extensie la 10 (da, ZECE ANI garantie la o placa video) cu doar 16 EUR. Memoriile cu garantie pe viata, samd. Si nu, nu am calculator de 20.000 RON.

| antonG a răspuns:

Daca nu te pricepi sa mesteresti la el (si nici nu te pasioneaza, ca sa fii dispus sa inveti), parerea mea este sa nu risti sa iei second hand. Ia un PC nou, pe componente, de la un magazin care ofera si servicii de asamblare. Din cate stiu, astia mari au service care asambleaza. Sau ia un sistem gata facut, gasesti configuratii ok, la preturi de bun simt. Daca nu iti trebuie cine stie ce performante (si nici nu te prea pricepi la componente), ti-as recomanda chiar sa-ti iei un laptop. In ziua de azi laptopurile au preturi mai bune ca desktopurile. La 1500-max. 2000 lei poti sa-ti iei un laptop mai mult decat super ok pentru browsing, office, muzica si filme. Scapi de cabluri, nu trebuie sa-l desfaci periodic sa aspiri praful din el, lucrezi din pat, il iei in vacanta etc. etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar da. Nu stii cum a fost exploatat, cat mai are de trait. Se poate sa il iei si in 2 luni crapa de tot. Ia unul nou si nu ai probleme ani de zile. Recomand CEL.ro fata de eMAG (pret mai bun si mai seriosi si cu garantia si cu livrarea).
Merita un ban in plus, e lucru nou. Daca stii si iti place sa umbli prin el, ma refer la piese si alte upgrade-uri, risca-te si ia-l de la ala pe ocazii. Daca nu risti nu castigi, dar eu personal sunt impotriva. Cunosc si amici ce au gasit chilipiruri pe ocazii si inca se folosesc de ele. E decizia ta! Fiecare are o parere legata de treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l frate. Nu e asa greu sa ii dai o pornire, sa te uiti la condensatori, si sa il lasi pornit vreo 2 ore sa vezi daca nu crapa. Sau ii poti zice unui cunoscator sa vina cu tine sa iti spuna daca e bun sau stricat.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca e cineva de incredere (cu multe calificative pozitive) il poti cumpara. Daca ai putea afla istoricul sistemului ar fi mai bine. Vezi din ce an e placa da baza, ce memorii are, ce hard (important sa nu aiba probleme), daca are sistem de operare preinstalat. Daca are un pret bun si ti-ar mai ramane de un ssd nou cred ca se merita. Poti face economie la sistem si iti poti cumpara un SSD bun, de ultima generatie (vezi la conexiune, cum il conectezi in sistem). Daca ai fi spus ce componente are sitemul ...era mai usor de comentat! Daca se merita, daca poti face upgrade la componente etc! Merita de luat in calcul si varianta de a achizitiona unul nou! Optiunea iti apartine!

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu poti sa stii cat de,, forjat'' a fost acel pc, ia-ti unul pe componente iesi mai ieftin si mai performant.

| Ady2098 a răspuns:

Iti recomand mai bine sa il faci pe "bucati". e mult mai sigur, ai garantie pe fiecare piesa in parte, si iti pui ce vrei tu. Baftawinking

| VasiDobie explică (pentru Ady2098):

M-am candit sa-l fac din bucati, dar nu ma prea pricep la astea, stii vreun site unde sa-l "construiesc" si sa mi-l livreze gata facut?

| MskDesign a răspuns (pentru VasiDobie):

Pai ori cumperi piesele si il asamblezi tu, ori il cumperi gata facut.Nu ai pe nimeni priceput la asa ceva printre prietenii tai? Oricum nu este mare scofala sa asamblezi un pc, daca iti pui putin mintea la contributie iti vei da seama cat de usor se asembleaza. Daca ai nevoie, sigur se va gasi cineva care sa te ajute prin skype.

| Ady2098 a răspuns (pentru VasiDobie):

Te pot ajuta eu sau intra pe pcgaragewinking

| AndreiK3nT a răspuns:

Mai bine ia-ti unu de la altex, daca e second-hand poti avea surpriza sa fie gata stricat,