| Piticaaa a întrebat:

In urma cu ceva timp am dus calculatorul la o ruda ca sa fie curatat de praf. Acum face galagie si din pacate i-am dat vreo 2-3 palme si am observat ca mi s-a oprit BsPlayer-ul si cand am vazut asta mi-am dat seama ca a patit ceva placa video. L-am inchis imediat. Va rog, spuneti-mi ce sa fac, ce scot si bag la loc. Multumesc!

3 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Nu tu ai oprit BS-Playerul cu palma ...de asta sa fii sigura.Mai mult probabil daca ai lovit in laterala dreapta a calculatorului aideranjat ceva de pe placa baza.Incepe cu pasi mici. Scoate memoria si pune-o innapoi(in primul rand scoate-l din priza). Dupa care apsa putin mai tare ceva in genul cumai inchide o capsa la o geaca pe placa video, apoi infinge toate mufele care sunt pe acolo in locaselel lor. Dupa care porneste compul.Si apropo, cel care ti-a curatat compul a uitat sa-ti dea cu ceva vasilina la ventilatorul de la sursa, ala face urat ca-i cel mai expus la praf. Daca nimic nu merge si compul nu o ia din loc, mergi cu el la un specialist, daca mai alte intrebari te astept.Succes!

| xibalba a răspuns:

Calculatorul nu simte nimic cand ii dai palme, nu e uman. Pe de alta parte, daca ai impresia ca isi revine cumva daca ii dai palme, tot degeaba. Cand nu iti iese ceva pe calculator, iti poti da tie personal palme, nu computerului.

Invata-te sa cauti persoane autorizate care sa isi bage nasucul prin calculator pe la tine. Adica...asa e cel mai sigur mod, zic eu, de a repara ceva. Cauta un service pentru calculatoare, s-ar putea sa fie o problema minora, dar lasa pe cineva care se pricepe sa se ocupe de ea.

| pamPammmPam a răspuns:

Se poate cand l-a curatat de praf sa fi intrat praful inauntru sau sa se fi miscat "ramii"...sau cum li se spune. Ti-as propune sa mergi la cineva care se pricepe deoarece poate fi o problema minora.Eu asa ti-as recomanda sa nu cumva sa strici ceva mai tare la el. Good luck!
meli ♥`