| xdk a întrebat:

Mai exista vreo metoda sa intru in bios in afara de combinatiile alea de taste? Cand deschid calculatorul pana sa se incarce windosul tastatura nu functioneaza si nu am cum sa apas tastele care imi trebuie. Multumesc

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Probabil USB-ul e dezactivat din bios si calculatorul nu vede tastatura pana nu intra in windows. Trebuie conectata o singura data o tastatura care nu merge pe USB (o tastatura model vechi - PS2), se intra in bios, se modifica setarea USB-ului, apoi va merge si tastatura USB.

Daca in mod implicit (default), bios-ul are USB-ul activat, atunci resetarea bios-ului (conform manualului placii de baza) va activa USB-ul si va merge tastatura pe USB si inainte de intrarea in windows fara a mai fi nevoie de o tastatura PS2 pentru a activa USB-ul.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Scoate cablul de la tastatura din unitate, apoi o reconectezi.
In caz ca problema ramane, schimbi tastatura. Daca nici asa nu se rezolva, te uiti daca tastatura are conectare usb sau ps2 (mufa rotunda). Vezi daca unitatea ta permite conectarea unei tastaturi ps2 si asta ti-ar putea rezolva problema. Daca tastatura actuala nu are erori de functionare, cel mai probabil s-a dezactivat din Bios portul usb si nu mai comunica cu tastatura. Pune alta, sa vezi daca e aceeasi situatie.