| Stoican_Denisa_2001 a întrebat:

Bună, mi-am cumpărat de curând un laptop care are Windows 10 cu licență, pachetul office venit odată cu el (Power Point, Word, Excel) îl pot accesa doar cu e-mailul, îmi scrie mereu ca e în onedrive, multe dintre optiuni nu le am și exportul este foarte limitat.De asemenea dacă vreau sa deschid un pptx nu îmi vede programul. Nu îmi pot dau seama dacă este instalat sau nu. Întrebarea mea e, ce trebuie sa fac ca să pot beneficia în mod normal de aplicațiile office fără toate deficientele de mai sus?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Aplicatiile acelea sunt doar de forma.
Office este un pachet contracost, nu vine odata cu Windowsul (aplicatiile acelea sunt doar trial)

Fie il cumperi, fie folosesti LibreOffice, care e un pachet asemanator, dar gratuit, (cauta LibreOffice.Org).
Daca optezi pentru Libre, se poate seta din Options sa salveze direct in formatele folosite de Word, Excel, PowerPoint... (docx xlsx pptx).
E 100% compatibil cu acesta, doar pictogramele arata putin diferit.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil folosesti Microsoft Office online - gratuit.

Daca vrei Microsoft Office instalat, scoti banii sau il furi.

Daca nu te incanta nici una din cele doua, poti folosi o alta suita Office (sunt mai multe, la fel cum sunt si sistem de operare nu doar Windows, navigatoare internet nu doar Internet Explorer, marci de masini nu doar Dacia si partide nu doar PCR).

Ai primit o recomandare buna pentru LibreOffice.

Iti fac si eu una: SoftMaker FreeOffice.

https://www.freeoffice.com/en/download/applications

| NLS a răspuns (pentru flixbuster):

FreeOffice e foarte fain, interfata perfecta, are toate uneltele de baza (nu chiar tot ce are MS Office, insa nici n-am simtit lipsa de ceva), DAR platesti cu nervii laughing

Te omoara cu reclame, in traducere: sa cumperi versiunea superioara, ce aduce si alte unelte si functii.
Plus ca necesita un cont.
LibreOffice e de sute de ori mai bun, chiar si fara Ribbon.

| flixbuster a răspuns (pentru NLS):

Parca iti cere un mail sa iti trimita un serial de activare. Inainte il cerea la descarcare, acum mi se pare ca il cere dupa o luna de la instalare (nu mai sunt sigur). Intr-adevar, LibreOffice nu iti cere nimic dar nu e chiar asa mare deranjul (asa stiu si cei de la SoftMaker cata lume le foloseste produsul).

Cu reclamele au avut o campanie de promovare a produsului platit, recent - insa mi s-a parut de bun simt, iti aparea in bara din dreapta o reclama si atat. Nu era agasanta. Din nou, intr-adevar, LibreOffice nu are asa ceva.

Chiar folosesc produsul FreeOffice pe un sistem - exact pentru a-i urmari comportamenul. Pare safe & ok - firma din spate e germana.

Daca e sa vorbim despre produse enervante - WPS Office, facut de chinezi. Era si asta bun acum vreo 8-9 ani. Apoi au inceput cu reclamele - dar la modul penal, te scoteau din sarite. Am renuntat la el si nu m-a mai interesat de atunci.

Motivul pentru care recomand FreeOffice inaintea LibreOffice (ambele fiind excelente) este compatibilitatea cu formatele native Microsoft - doc(x), xls(x), ppt(x). Am facut niste teste pe mai multe suite Office cu un document Word de vreo 500 de pagini cu de toate si FreeOffice s-a descurcat cel mai bine (= rapiditate si fidelitate). Asta a fost acum vreo 2-3 ani.

| flixbuster a răspuns:

In cazul in care vrei sa cumperi licenta de Microsoft Office, vezi raspunsul pe care l-am dat la o intrebare similara:

https://www.tpu.ro/go-to-answer/18146478/