| EvaTramell a întrebat:

mi-am instalat windowsul 7 si e ok, doar ca am antivirisul eset smart. dar asa greu imi merge calculatorul de la el. Imi puteti recomanda un alt antivirus? care sa mearga bine calculatorul.La celalt calculator am avut avira. A fost ok, dar altul mai bun si care sa nu se tot blocheze. Nu sa ma faca sa astept pana se deschide o pagina sau ceva fisier.
Multumesc

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand depinde de ce configuratie ai, daca e un PC vechi de 7-8 ani sau cu frecventa procesorului sub 2 GHz, nu te astepta la mare lucru.

Eu folosesc 360 Total Security, alt antivirus bun e Bitdefender Free.

| EvaTramell explică (pentru doctorandus):

E un model de Asus. Ca cel din imagine
https://www.google.ro/......ps?/search
L-am luat de pe eMAG. nu stiu care este bun. eu folosesc pe telefon 360 si e ok..doar ca nu stiu ce sa fac.

| doctorandus a răspuns (pentru EvaTramell):

Da, nu e nici foarte tare, nici prea slab. Eu recomand sa nu folosesti antivirus spart. Personal, imi place cum lucreaza ESET dar nu vreau sa dau banii pe el si nu folosesc antivirus spart.

| K0sti a răspuns:

Daca si cu Eset iti merge greu...e clar! Este antivirusul care consuma cele mai putine resurse! De fapt singur lui avantaj, ca in rest e vai mama lui!

Mda, nu e de mirare... Asus X553MA is a low-cost 15.6in laptop, but build quality and performance isn't very good.
2 stele in review-uri!

| doctorandus a răspuns (pentru K0sti):

Ai un clasament recent aici: http://www.av-comparatives.org/......015_09.pdf

Concluzia: ESET nu e nici foarte bun si nici slab. Kaspersky a iesit in repetate randuri cel mai bun, iar Bitdefender e in general al doilea sau al treilea. Plus ca jumatate din antivirusii folositi pe larg au motor de Bitdefender.

Ce-mi place la ESET e ca e foarte radical cu adware si spyware, ceea ce in general nu se intalneste la alti antivirusi.

| K0sti a răspuns (pentru doctorandus):

Mie nu-mi place nimic la eset, decat faptul ca-l poti pune pe calculatoare mai slabe, nefiind mare consumator de resurse! In rest, repet, e muci! In afara de Kaspersky si Bitdefender, altceva nu exista, restul sunt glume!