| Oanaaaa1 a întrebat:

Mi-am luat un laptop nou cu Windows 8.1 preinstalat (deci am cumparat licenta). In caz ca pe viitor voi avea nevoie sa pun din nou sistemul pe acelasi laptop, cum procedez? Nu am primit niciun CD si nici nu are CD-rom.
Stiu ceva legat de "windows recovery", dar nu prea multe. Deci ce e de facut pentru a nu pierde windowsul cu licenta?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

In primul rand partitioneaza hardul, mai fa o partitie unde sa-ti pui datele importante! Mai mult ca sigur acum ai una, ca prostovanii asa il fac.
Ai o partitie de recovery unde ai kitul si de unde poti da un restore cand e cazul. Alta alternativa este sa-ti notezi serialul de la windows (licenta) si ulterior ti-l instalezi cand vrea muschiul tau!

| Oanaaaa1 explică (pentru K0sti):

Ar trebui sa pun partitia de recovery pe un stick USB? Cel care lucra la magazinul de unde am achizitionat laptopul asa spunea.

| K0sti a răspuns (pentru Oanaaaa1):

E suficient sa-ti salvezi serialul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Cand da eroare la bootarea windowsului cum am patit si eu, nu mai poti da restore sub niciun chip.De aceea, am facut 3 dvd-uri de 4, 7Giga cu programul Recovery Media Creator instalat pe Toshiba sattelite. Dinainte am facut bineinteles.Cand am dec un joc si dand next la instalare, mi-a dat ca trebuie restartat laptopul.Am dat yes, si a urmat circul/Nu mai boota, imi zicea de o eroare la hard.ma gandeam ca s-a bulit hardul si nah...nu aveam banii necesri. Apoi m-am gandit sa bag acele dvd-uri. Si...am dat reinstalat win de la zero, bineinteles ca nu am stiut bine si am formatat partitia. Parerea mea in cazul ei sa caute un program de recovery si sa faca trei dvd-uri.Pe un stick de 8 nuincape si alea de 16 sunt f scumpe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca o coie de siguranta in care sunt copiate win, programele venite cu laptopul si driverele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copie* Mi-am adus aminte de eroarea aceea.Era vorba de un fisier sau fila in misiune si blocase HDD-ul. Daca nu aveam dvd-urile de recuperare, pierdeam si win si licenta si tot.

| Oanaaaa1 explică (pentru anonim_4396):

Daca aveai cheia de licenta puteai instala windowsul de oriunde. Corect?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca aveai serialul te durea drept in cot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oanaaaa1):

Da,dar laptopul a venit cu windwosul preinstalat.Plus de asta trebuia sa descarc din nou updatele si programele dela toshiba.Munca in plus cu net limitat.