| kosti99 a întrebat:

Buna, mi-am scăpat telefonul în apa, acum merge totul perfect, doar ca microfonul principal nu mai funcționează. Cineva mi-a zis ca el de acum se poate strica oricând și ca apa o sa afecteze după un timp componentele, este adevărat?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Perfect adevarat. Apa corodeaza circuitele si contactele formandu-se un strat de oxid care poate distruge iremediabil telefonul. Du-te cat mai repede cu el la service pentru o curatare profesionala.

| kosti99 explică (pentru danutzu96):

Deci asta se întampla chiar dacă e rezistent la apa?

| danutzu96 a răspuns (pentru kosti99):

Daca e rezistent la apa nu pateste nimic daca este scufundat in parametrii specificati de producator.

| kosti99 explică (pentru danutzu96):

Pai s-a stricat microfonul, oricum o sa îl curat cu ultrasunete când îl repar ca sa fiu sigur, chiar dacă funcționează perfect

7 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Scoate-i bateria daca poti, sau macar inchide-l de tot si du-te cu el la un service sa il curete cu baie de nustiuce substanta si cu ultrasunete, NU EXISTA ALTA SOLUTIE IN REALITATEA REALA, faza cu orezul sau cu feonul sunt mituri, nu au nici o sansa oarecare sa scoata toata apa din telefon
am avut iPhone 4 in situatia asta, si dupa ce am mers cu el la service s-a rezolvat, pana atunci nici nu pornea

daca e rezistent la apa nu ar trebui sa pateasca nimic, daca a patit, atunci tot asta de mai sus e singura solutie!

| Alexandru250201 a răspuns:

Daca i-ai scurs toata apa nu cred ca o sa ai probleme

| GANICUS2158 a răspuns:

Daca ai orez orezul absoabe apa din interiorul telefonului si apoi il duci la un service de telefon eu asa am patit eu sunt pe Vodafone am un VDF 600 care si el a intrat la apa si asa am facut si eu funda plsss

| PlebyGirl334 a răspuns:

Cjiar nu stiu, sorry. nu mi-am scapat niciodata telu in apa