| Morooo a întrebat:

Buna, o prietena a incercat sa isi faca un card de credit la eMAG dar cererea a fost refuzata, asta la Raiffeisen Bank. Credeti ca Bt sau alte banci ar accepta?
Totusi, se gandea, daca ar cumpara in rate cu dobanda s ar mai pune problema sa i refuze? Ce parere aveti? Dau funda

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca cumperi pe rate, atunci practic cumperi pe credit, finantat de o banca.
Banca da banii pentru produs direct vanzatorului, iar tu platesti inapoi in rate, ca orice alt credit.
Banca insa nu aproba creditarea daca nu ai garantii suficiente, in cazul tau venit suficient de mare sa poti plati cu jumatatea lui ratele in fiecare luna.
In lipsa de un venit catusi de sigur, nici o banca nu-ti acorda credit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul ala de credit eMAG e in colaborare doar cu Raiffeisein din cate stiu eu.

in rest, daca are un venit stabil si legal, poate incerca alte carduri de credit la alte banci

| Morooo explică (pentru suntserios):

Nu i-a acceptat
Asta inseamna ca nu ar putea faca nici cu dobanda, nu?

| suntserios a răspuns (pentru Morooo):

Nu avem noi de unde sa stim, depinde de motivul refuzului

| Staif a răspuns:

Din ce motiv a refuzat-o?
Daca venitul e cauza, nu va avea succes nici la alte Banci.

| Morooo explică (pentru Staif):

Da, oarecum venitul. Dar nici cu dobanda nu ar putea face? Efectiv sa plateasca prin rate la acel magazin, fara vreo asociatie cu banca

| Staif a răspuns (pentru Morooo):

Ti-a raspuns @Bula