| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni.Am descarcat un linux ubuntu in format iso. Vreau sa-l testez insa din windows. Deci am 3 partitii in windows C, D si E.E-ul e liber si are spatiu mare.Intrebarea este cum pot instala acest linux ubuntu,cu ce program si daca va rula din acea partitie. Adica vreau numai sa-l testez si daca nu imi place sa-l sterg.Pot face asa ceva? Adica si wimdows si linux ubuntu pe un calc dar sa ruleze linux cat timp il testez? Explicati-mi cat de mult puteti, multumesc.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Site-ul oficial ofera o imagine de ubuntu care poate rula direct de pe cd, fara a fi nevoie sa-l mai instalezi in pc. Ca si cum sistemul de operare s-ar afla deja pe o partitie, dar, in acest caz, este un disc. Tehnologia se numeste LiveCd si e foarte utila atunci cand un sistem de operare se blocheaza sau are nevoie de reparatii pentru a-i restabili functionalitatea.
Ubuntu iti da posibilitatea sa-l testezi, inainte de a-l instala, tot de pe acelasi cd cu imaginea iso. Detalii:

http://www.ubuntu.com/download/desktop/install-desktop-long-term-support

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Multumesc,Chestia e ca am avut nevoie de un antivirus in format iso.E vorba de avira resque system. Am pus intrbearea aici pe TPU unde gasesc un antivirus in format iso sa scanez sistemul de pe un cd sau stick boot-abil.Asa.Am primit raspuns de la un smecheras,si mi-a dat un link de descarcare.Ei bine,la link e vorba de acest antivirus, dar dupa ce l-am descarcat, la deschidere s-a dovedit a fi linux ubuntu. Din cate am auzit ar fi un sistem de operare bun, rapid, etc, merge pe un sistem mai mic si acum sunt curios cum va merge acest linux. Si nu stiu daca merge fara instalare sau trebuie instalat.Sunt confuz pentru ca nu cunosc cum se instaleaza sau daca ruleaza fara instalare.Si ce surprize voi mai avea cu el necunoscand acest sistem de operare.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Site-urile multimedia (cu clipuri) si blogurile iti pot oferi informatii si te pot ajuta sa-ti faci o imagine despre ceea ce inseamna Ubuntu. Nu poti instala un program fara sa stii nimic despre el, pentru ca risti ca sistemul sa fie infectat sau sa ocupi inutil spatiu pe hard cu ceva ce nu folosesti. Eu ti-am dat linkul oficial, tocmai pentru ca in imaginea iso ai si posibilitatea de testare a sistemului de operare Ubuntu.

http://www.avira.com/en/download/product/avira-rescue-system

Incearca sa accesezi mai intai paginile oficiale ale producatorilor, si mai apoi sa ceri sfatul unora car, dupa cu ai vazut, te-au dus pe o alta pista.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Exact asta e link-ul de unde am descarcat.Ce fac acuma, sa-l pun pe un cd? Da-mi un sfat.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune-l pe un cd si vezi cum ruleaza. Daca ai softuri de inscriptionare cd/dvd in sistem, le folosesti. Daca nu, gasesti versiuni gratuite pe net.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Panaite_Ciprian_1984 a răspuns:

Afla cam tot ce trebuie sa stii de aici: http://pentruprieteni.com/......rusty-thar
Mie mi-a fost de mare ajutor. Apropo, m-am obisnuit foarte repede cu Linux-ul, acum il am instalat, dupa ce l-am testat de pe LiveDVD si am fost mai mult decat multumit.

| anonim_4396 explică (pentru Panaite_Ciprian_1984):

Multumesc, l-am instalat si mai intru pe el din cand in cand.Tot cu windows-ul mai mult pentru ca asa sunt obisnuit.Il am si pe cd live si instalat, intr-adevar e frumos dar calul batran nu=l mai pui la ham.happy