| sweetangels a întrebat:

Prin teamviewer poate cineva sa-si salveze la el in calculator ceva de la mine din calculator? Sau doar poate sa mi-l acceseze?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cat timp esti conectat prin teamviewer sau alt program asemanator, calculatorul tau se comporta ca si cum ar fi conectat in retea cu celalalt calculator.
Ca urmare, de la celalalt calculator se poate prelua comanda (implicit) asupra calculatorului tau, iar "partenerul" (operatorul de la celalalt calculator) iti poate face orice pe calculatorul tau, ca si cum ar sta langa el, inclusiv sa copieze fisiere in ambele directii, sa modifice configuratia calculatorului tau cum doreste, respectiv iti poate si bloca calculatorul ca tu sa nu mai ai acces la el...

| sweetangels explică (pentru Bula):

Bun, si daca dau shut down fortat "din buton" in cazul in care observ ca sare calul, mai poate face ceva?

| Bula a răspuns (pentru sweetangels):

Daca pc-ul tau este oprit sau deconectat de pe net, atunci nu mai poate face nimic direct.
Insa poate sa-ti lasa ceva "amintire" pe calc daca simte ca vrei sa-l excluzi (un script, un malware etc.) care "sa lucreze" si in lipsa lui pe calculatorul tau.
Eu din motivele ce le-am aratat inainte nu recomand nimanui folosirea Teamviewer-ului sau altor asemenea programe de "binefacere la distanta".

| gelu1970 a răspuns:

Cu teamviewer poate sa se conecteze la pc-ul tau atata timp cat ai deschis programul si ii dai password acelei persoane.
prin teamviewer se poate face transfer de fisiere atunci cand cele doua pc sunt conectate.
insa nu trebuie sa gandesti ca folosind acest program o sa iti fure din calculator arhive.
de fiecare data cand startezi teamviewer pass e diferit, deci cred ca nu prea sunt sanse ca cineva sa iti intre in pc fara acordul tau.
eu il folosesc foarte mult, inclusiv cu multi din comunitatea TPU si de fiecare data a fost pentru ajutor nu pentru furt.
in concluzie cred ca paranoia acesta e putin cam exagerata.

| missfatadelatara a răspuns:

Eu m-am trezit acum ceva timp cu pc-ul gol laughing

Exista o optiune Transfer de fisiere care poate permite asta.

| Laurentiu340 a răspuns:

Eu din ce stiu mi se pare ca da se poate cu copy/paste!

| ionuţxdd a răspuns:

Oricand pot fi mutate fisiere de la tine la el, si invers.