| dragon88denis a întrebat:

recent mi-am cumparat un card Sd de 16Gb(clasa 4), problema este ca nu pot instala aplicatii pe el de pe tableta(merge pe telefon), la apps manager imi arata o parte din memoria tabletei(aprox 1 Gb) iar pe cealalta restul de 4 Gb la rubrica Sd card.Problema asta am avut-o si pe un card de 8 Gb(clasa 4).Pot sa unesc cele 2 rubrici de memorie ale tabletei sau sa adaug memoria de pe cardul Sd la internal Sd card? P.s Cum setezi din tableta sa iti instaleze aplicatile direct pe card?
Tableta:Allview viva quad c7
Android 4.4(kitkat)
Procesor 1.2 Ghz
Memorie interna 8 Gb
Memorie ram 512 Mb
Card:Hama micro Sd clasa 4 16Gb
Orice raspuns e binevenit.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu. Trebuia sa iti iei o tableta cu mai multa memorie interna.

| Admunssen a răspuns:

O tableta sau un telefon cu softul original, indeosebi cele cu Android, niciodata nu te va lasa sa instalezi ceva pe o cartela de memorie. Doar pe memoria interna. Pentru asta iti trebuie un sistem de operare Custom. Dar daca e in garantie si faci asta, pierzi garantia.

| dragon88denis explică (pentru Admunssen):

Pe telefon(nici o modificare la soft) pot sa instalez pe cardul Sd.

| Hoisan_Remus_1985 a răspuns:

Daca doresti sa bagi orice joc pe sd fa-ti root la tableta. si eu o am.
1 descarca kingoroot in pc
2 conectezi tableta la pc prin depanare usb e in setari developend si bifezi depanaare usb
3astepti ca programul sa-si bage driverele tabletei si dupa dai permanent root,, NU SCOATE CABLUL IN TIMPUL PROCESULUI!
5 tableta e rootata
6 intri pe google play si desc app gl2sd
7dai move data to sd la joc si poti sa te joci jocu din sd
8 am incsi eu si merge pe aceeasi tableta