| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Recent mi-am schimbat telefonul, cel vechi era stricat de tot și pe noul telefon mi-am re- instalat WhatsApp pe același număr.Problema e că nu mai am vechile mesaje. Ce pot face pentru a le recupera?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Te reconectezi pe vechiul telefon.
Te asiguri ca ai Google Drive
instalat pe el, (si un cont de Google activ pentru el)

Intri in WhatsApp - Settings (cele 3 puncte din dreapta sus) - Chats - Chat Backup

si apesi pe Back UP

1) poti selecta End-to-end encrypted backup, daca doresti, in acest fel nimeni nu va avea acces la datele tale din Cloud

2) e asiguri ca mai jos ai selectat Back up over Wi-Fi only, altfel iti va consuma din datele mobile destul de mult)

3) Selectezi in partea de jos: Include Videos, daca doresti, dar va dura mai mult operatia de urcare in cloud, si apoi de repunere pe telefonul nou.

4) eu am lasat pe Manual sincronizarea istoricului WhatsApp cu GoogleDrive, astfel am:
Back up to Google Drive : only when I press Back UP

(altfel face zilnic, saptamanal, lunar, sau deloc)

Cand a terminat (la mine a dura 4 ore, fiindca am selectat si videoclipurile, si am avut multe), intri in telefonul nou, reactivezi Whatapp, si faci operatia inversa, tot de acolo.

PS: daca nu mai poti accesa sub nici o forma telefonul vechi, e imposibil, atata vreme cat nu ai avut setat contul de Google Drive acolo la Chats in Whatsapp, si nu a fost lasat sa faca el sincronizare automata cu cloudul Google (saptamanar, lunar, etc)

Poti verifica, intrand la Settings - Chats - Chat backup.

daca poti descarca de acolo actualizarea, e ok.
Altfel, din pacate nu se mai poate.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

PS: daca ai fi avut back up in Google Cloud, in momentul cand ai deschis contul de Whatsapp pe noul dispozitiv, te intreaba automat intr-o fereastra daca doresti sa importi conversatiile vechi?
Daca alegi Nu, poti face asta manual din Settings - Chat -...

1 răspuns: