| SMaricel a întrebat:

se poate modifica RAM-ul unei unitati?

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Poti cel mai bine sa faci un upgrade sau pe riscu tau un overclok, asta iti recomand numai daca ai DDR3, la DDR2 risti sa-i arzi marindui voltaju!

| nashu40 a răspuns:

Salut! Orice unitate are o placa de baza cu un anumit nr de sloturi pentru placutele dememorie RAM. In general 2 sau3 sloturi. Acestea pot fi DDR1, DDR2 sauDDR3 (cele de ultima generatie) in functie de placa de baza. Nu stiu la ce te referi exact cand spui ca vrei sa modifici memoria. Probabil vrei sa mai adaugi memorie. Acest lucru teoretic e posibil:te interesezi ce memorie ai si cat suporta placa ta de baza si eventual ii poti adauga placute de memorie compatibila (eu asa am facut).
Concluzie:
1)-in functie de placa de baza poti adauga memorie RAM. Unele placi suporta pana la 4 GB, mai nou.
2)-daca vrei sa schimbi tipul memoriei (de la DDR1 la DDR2 sa zicem), asta e posibil numai prin scimbarea placii de baza-varianta foarte costisitoare pentru ca esti nevoit sa-ti schimbi si restul componentelor care probabil ca nu vor fi compatibile.
Sper ca nu am fost greoi in exprimare happy
Succes!

| bistriteanul a răspuns:

Da, se poate modifica adaugand placute RAM sau scotand, dupa preferinta!

| whitehair a răspuns:

Da.Banuiesc ca ai dori ca unitatea centrala sa aiba mai multa memorie, asa ca:
1.Vezi pe placa de baza cate sloturi ai.
2.In manualul placii de baza este specificat tipul memoriei suportate si cantitatea maxima de memorie pe care o poti pune. Daca nu ai manualul intra pe site-ul producatorului, cauta modelul placii de baza si vei gasi toate informatiile mentionate mai sus.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Se poate, cumperi placute ram de un DDR si frecventa compatibila, de asemnea trebuie sa verifici cat e maximul de RAM-i ai placii tale de baze ca sa nu cumva sa treci de limita.

| SMaricel explică:

Pai,eu am memoria RAM de 256MB si vreau sa o maresc macar de 800mb

| PrOEvolution a răspuns:

Da se poate.winking Am schimbat si eu ramii la pc si a mers.Deci se poate!

| oOsSySsHoOr a răspuns:

Da cumperi unul nou si il schimbi cu cel vechi

| stoica_5584 a răspuns:

Nu, nu se poate.