| Alecsander98 a întrebat:

Buna seara
Am o intrebare. As vrea sa stiu daca exista pe piata un sistem de alarmare antiefractie pentru beci/depozit/boxa/pivniță, la subsolul unui bloc.
Eu stau la etajul 6 si as vrea sa stiu daca gasesc, si unde, un sistem de alarmare. Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La magazine electrice se gaasesc senzori de miscare de multe feluri, cu detectare infrarosu. Au raza de actiune 5-10 m /70-160 grade unghi de sesiune.
Un astfel de senzor - montat pe peretele d-inaintea usii de intrare poate fi folosit drept comutator declansator in caz de efractie.
Daca e nevoie, se pot mnta mai multe asemenea senzoare, in diferite zone de supravegheat.
Pretul unui asemenea senzor de miscare este in jur de 40-100 lei.

| Alecsander98 explică (pentru Bula):

Si cum ma anunță ca e cineva in depozit?
Avand in vedere ca e cam distanta mare intre depozit si apartamentul meu

| Alecsander98 explică (pentru Bula):

Sunt curios cum ma anunta ca este cineva in depozit...as vrea sa sune alarma in apartament...
Altfel, nu se aude deloc...

| Bula a răspuns (pentru Alecsander98):

Prin instalatia de conectare: cablu sau wi-fi.
Instalatia, in acest caz, trebuie facut de un specialist, daca nu te pricepi.