| newaccountbye a întrebat:

Buna seara! Am o întrebare. Imprimantele din cate știu merg pe cartușe, dar se termina foarte repede. As vrea o recomandare de imprimanta foarte buna care merge pe altceva in afara de cartușe!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Https://altex.ro/......e/dir/asc/

N-am folosit ca sa pot face o recomandare, dar am inteles ca se folosesc niste rezervoare cu cerneala mai multa si se tiparesc mai multe pagini. Cred ca sunt sisteme CISS - Continuous Ink Supply System care se pot folosi pe imprimante obisnuite si exista si imprimante care sunt din fabrica dotate cu ciss.

Pentru imprimantele care nu sunt dotate cu ciss din fabrica sunt adaptoare ciss.
https://www.cartuseria.ro/......manta.html

In afara de imprimantele cu cerneala mai sunt cele cu laser care tiparesc mai multe pagini.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fie le reumpli la un centru xerox (din acela unde si imprima), sau un service de calculatoare sau de imprimante,

Fie iti cumperi o imprimanta laser (toner ul nu e chiar ieftin, insa nu se întărește precum cerneala)

Fie iti cumperi o imprimanta cu CISS, ti-a spus colegul mai multe amanunte despre ele.

Orice ar fi, nu iti cumpara cartuse ieftine.
Risti sa strici imprimanta, pentru ca adesea, au un design usor diferit in partea care face contact cu imprimanta.

In schimb pe cele originale le poti duce la reincarcat de vreo 6 ori, sau cat rezista.
Problema e ca daca nu imprimi regulat, se usuca tusul in ele.

| Trixt3r a răspuns:

Inca n-am auzit sa exista o imprimanta care sa poata sa imprime foi prin magie, toate foloses cartuse, din acele cartuse primeste culorile, pe care le IMPRIMA pe hartie.

| newaccountbye explică (pentru Trixt3r):

Nu m-am exprimat eu corect. Eu când îmi cumpar cartuse, se duc super repede și mai costa și mult. Și ma întrebam dacă exista din alea mari sau ceva