| NintendoHackers a întrebat:

Bună seara! Am o nelămurire, legată de siguranța PC-ului meu.
De 2 zile PC-ul meu a început să îmi afișeze aceste lucruri ciudate :
https://imgur.com/a/ofqnPSU
https://imgur.com/a/FBEbvXV
https://imgur.com/a/jdcQWLQ
De asemenea, atunci cănd deschid fereastra "Personalizare" îmi apare mesajul : "Fundalul este în acest moment dezactivat de conexiunea Desktop la distanță."
Mă îngrijorează faptul că există o posibilitate ca un atacator să îmi colecteze datele de pe Internet, precum parole și alte date de logare. De asemenea, traficul meu de Internet a devenit mult mai lent, chiar dacă folosesc o conexiune puternică de 5 GHz.
Vă mulțumesc anticipat! happy

26 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu prea inteleg, ce-i drept sunt si mai greu de cap
Deci pe scurt iti apar ferestre cu simboluri ciudate asa la intamplare?
Reteaua aia de wi-fi asa se chema? adica cu numele ala un pic cam ciudat?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se pare ca un hacker a preluat controlul compterului tau si afce trafic in background.
Inchide-l si nu-l mai folosii deloc! Du-l imediat la cineva profesionist (nu la alti copii, ca-i caz major), care poate sa-l curete, ca risti sa te trezesti cu Politia la usa, daca se face trafic bancar fraudulant prin computerul tau.

| LPCTSTR a răspuns:

Cam da, ai un virus, sugerez un clean install si te rezolvi forever.

| NintendoHackers explică (pentru LPCTSTR):

Ai putea să îmi dai mai multe instrucțiuni?
De asemenea, aveți / ai idee ce tip de virus este? E cam ciudat pentru un spyware, plus că am scanat de 3 ori cu antivirusul încorporat în Windows 10.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Gasesti o multitudine de tutoriale pe YouTube despre cum sa efectuezi reinstalarea.

| gabicoo a răspuns:

Fă o scanare cu ESET Online scanner. Nu se instalează își face treaba apoi îl ștergi de pe desktop.
Apoi cu Malwarebytes. Mai intâi activezi varianta premium. E trial pentru 14 zile. După 14 zile optezi pentru varianta free. Nu intră în conflict cu alt antivirus.
La urmă instalezi Avast free și faci o scanare tot sistemul.
Dacă astea 3 nu găsesc nimic atunci reinstalezi Windows-ul.

| NintendoHackers explică (pentru gabicoo):

Multumesc! O sa incerc aceste metode! happy

| DarthNiger a răspuns (pentru gabicoo):

Salut, as vrea sa instalez Malwarebytes pentru Malware insa am si Avast, as putea sa il instalez oricum? gen nu e nicio problema?

| gabicoo a răspuns (pentru NintendoHackers):

Toate astea să le descarci de pe site-ul producătorului!

| gabicoo a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu intră în conflict cu Avast. Dar nu cred că ai nevoie de Malwarebytes. Avast e o soluție antimalware foarte puternică. Îl setezi pentru protecție strictă și faci o scanare tot sistemul. Dacă nu ai virusi dar vrei o a doua opinie mai bine folosești ESET Online scanner sau Norton Power Eraser ( ambele fac același lucru ).

| DarthNiger a răspuns (pentru gabicoo):

Ah bine, mersi de raspuns.

| NintendoHackers explică (pentru gabicoo):

Am încercat ESET online, am așteptat 2 ore dar am aceeași problemă + calculatorul meu merge de 3 ori mai greu ca înainte...

| gabicoo a răspuns (pentru NintendoHackers):

Încearcă și cu Avast. Dacă nu se rezolvă problema atunci reinstalarea e singura soluție!
Cu Malwarebytes ai incercat?

| NintendoHackers explică (pentru gabicoo):

Am incercat si cu Avast, si cu Malwarebytes. Avast a fost inutil, dar Malwarebytes a gasit malware si l-a sters. Totusi, nimic nu s-a schimbat.
Incerc sa evit reinstalarea deoarece acesta este singurul meu PC si am foarte multe fisiere importante pe acesta. Un backup ar fi inutil, deoarece as copia virusul pe sistemul reinstalat.

| gabicoo a răspuns (pentru NintendoHackers):

Dacă e bal atunci bal să fie!
1-Fă o optimizare a sistemului cu CCleaner - cu el elimini o groază de fișiere inutile, temporare, etc. Apoi defragmentează discul cu disk clean up - utilitarul integrat în Windows.
2-Dai cu Norton Power Eraser. Ăsta elimină multe"gângănii" din fișierele de sistem.
3-Dacă ai încredere în frații ruși folosește Kaspersky Virus Removal Tool - e un utilitar antivirus de genul celui de mai sus dar mult mai puternic.
4-Dacă ai încredere în prietenii americani folosește Microsoft Safety Scanner ( e utilitarul celor de la Microsoft ) sau McAfee Stinger ( e destul de bun și ăsta ).
Dacă ai dat cu toate astea și nu obții rezultate atunci mergi la un service. Ei vor reinstala Windows-ul pe curat, vor recupera fișierele, le vor scana antivirus și le vor pune pe un stick. Costă dar dă rezultate!
Să fii iubit!

| GPA a răspuns:

Cum rezolvi problema?
Simplu, instalează Avast : https://www.avast.com/free-antivirus-download

Instalezi antivirusul, intri în meniu-> setări -> scanare -> și dai o scanare full, activezi serviciile de protecție avansate și scanarea de rootkit-uri și PuP-uri (programe nedorite).

De asemenea, deschide run (tasta Windows + tasta R) și scrie comanda : SystemPropertiesRemote. Dezactivează tot ce ține de remote, de conectarea la distanță.

Vezi în task manager, în tab-ul pornire, ce programe pornesc odată cu sistemul de operare, iar în tab-ul detalii, verifică procesele suspecte!

| NintendoHackers explică (pentru GPA):

Asa cum am mentionat, Avast a fost inutil si a zis ca PC-ul meu este curat, chiar daca era evident ca e inca infectat.

| DarthNiger a răspuns:

Ai intrat pe un site mai suspect sau ceva in ultimul timp? ai descarcat ceva ilegal? ti-ai dat datele personale pe un site?

| NintendoHackers explică (pentru DarthNiger):

Nu am intrat pe niciun site suspect!
Am descarcat doar programe legale, mai exact Adobe Photoshop si Adobe Animate si inca un program pentru desen (am uitat numele exact). Primul semn ca un virus ar exista in PC-ul meu a fost acela ca acum doua zile (cu o versiune veche de Windows 10) setarile Internet au luat-o razna si nu m-am putut conecta la nicio retea pentru 24 de ore. In mod bizar, ziua urmatoare a inceput sa mearga din nou, dar conectarea a fost mai dificila.
Nu mi-am introdus datele personale pe site-uri suspecte happy

| NintendoHackers explică (pentru NintendoHackers):

Singurul program MAJOR ilegal este un activator pentru Windows 10, dar pe acesta il am de foarte mult timp si nu mi-a facut probleme.

| anonimg a răspuns (pentru NintendoHackers):

"Singurul program MAJOR ilegal este un activator pentru Windows 10, dar pe acesta il am de foarte mult timp si nu mi-a facut probleme."
Te-ai gandit ca acest program poate sa se "activeze" dupa ce ai capatat incredere in el?

| NintendoHackers explică (pentru anonimg):

L-am folosit de peste 5 ani pe mai multe dispozitive si nu mi-a facut niciodata probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am și eu o problemă puțin asemănătoare cu a ta. Am căutat mai mult pe Youtube și chiar azi am găsit astea 3 videoclipuri:
https://youtu.be/oS2AdYTS7lU

https://youtu.be/CHtZ9-9ch2w

https://youtu.be/-SCsSIGe0vQ
M-am gândit dacă să testez înainte pe laptopul meu și să îți scriu dupa aia, dar nu am putut să încerc azi metodele astea și m-am gândit să îți scriu acum, dar cu siguranță le voi încerca și o să scriu ce s-a întâmplat.

| Mete0ra a răspuns:

Probabil este un keylogger reinstaleaza win u ca alt cv nu ai ce sa i faci cel mai simplu salveza toate fisierele pe un stick ceva sau in sau pe C

| NintendoHackers explică (pentru Mete0ra):

S-a rezolvat deja, citește anunțul ^^

| NintendoHackers explică:

ANUNT! : Calculatorul meu nu mai prezinta semne ca ar avea malware. Am dezinstalat un program care mi s-a parut drept cam suspicios. Nu stiu daca chiar avea virus, dar oricum acum toate ferestrele nu se mai inchid singure si nu mai am hacker-ul ca admin. pe PC-ul meu. Nu mai am jurnale DirectAccess.
Oricum, va multumesc pentru. ajutor!